Otkriven još jedan način prenošenja korone od kog teško možemo da se zaštitimo i u sopstvenoj kući

Naučnici kažu da u teoriji ovo uopšte nije nemoguće

foto: pixabay.com

Korona virus koji se proširio vodovodom u jednoj stambenoj zgradi u Kini i tako zarazio njene stanovnike, pobuđuje strah od još jednog načina širenja kovida.

Podsetimo, slično se desilo i u slučaju izbijanja SARS-a (akutnog respiratornog sindroma) 2003. godine kada se virus proširio cevima u jednoj stambenoj zgradi u Hong Kongu.

Sada mnogi brinu da bi istim putem mogao da se prenosi SARS-CoV-2, a posebno na zimu.

Naime, brojni pacijenti su prijavili gastrointestilane simptome zbog čega se pojačava strah da bi virus mogao da se širi putem fekalija.

Iako je fekalni prenos patogena teško utvrditi, a još teže dokazati njegovo širenje vodovodom, to je potpuno moguće, prema navođenju nekih istraživača.

- Kovid19 nisu samo respiratorni simptomi poput kašlja. Trećina pacijenata koje smo proučavali imala je gastrointestinalne simptome. Moguće je da nam nedostaje značajan deo slagalice jer smo usresređeni samo na respiratorne simptome i taj put prenosa - ističe dr Aleksandar Podboj.

U studiji objavljenoj u žurnalu "Jama Network" istražena je prevalencija gastrointestinalnih simptoma i virusnog osipanja fekalija kod pacijenata sa kovidom.

- Izvučeni su podaci samo o pacijentima sa dijarejom, mučninom ili povraćanjem, promenama i nivou enzima jetre i fekalnim osipanjem virusa. U našoj analizi nekoliko studija u kojima je SARS-CoV-2 izolovan iz stolice, fekalno-oralni put prenosa bi mogao biti dodatani potencijalni izvor širenja infekcije. Naši rezultati takođe sugerišu da bi testiranje virusa u fekalijama pomoću PCR testa u realnom vremenu moglo biti od pomoći u praćenju i nadzoru bolesti - ističe se.

Druge studije su takođe pronašle veliku količinu korona virusa u bolničkim toaletima, a jedna studija je čak sugerisala da puštanje vode u toaletu potencijalno može izbaciti virusne čestice daleko izvan wc šolje.

Tako bi osoba mogla biti izložena kovidu jednostavnim udisanjem aerosolnih fekalija ili gutanjem virusa nakon dodirivanja kontaminirane površine.

Zato se savetuje da se poklopac od wc pri puštanju vode uvek spušta, a daska potom dezinfikuje.

Video: Koja količina virusa je potrebna da se unese da bi se zarazili

(Telegraf.rs)