Jede vam se led? Nemojte olako odbacivati tu želju, jer ona upozorava na jedan zdravstveni problem

Ni napad štucanja nije bezazlen, posebno ako potraje duže vreme

Led, foto: Pixabay

Kada nešto nije u redu sa vašim organizmom, telo počinje da šalje signale. Nekada je to glavobolja, nekada neobjašnjiv tup bol u želucu ili stomaku, nekada nagli gubitak kilograma ili - bizarno, ali istinito - želja da pojedete veću količinu leda.

Navedeni simptomi alarmiraju da bi trebalo da odete na sistematski pregled, a potom i kod specijaliste, jer "guranje problema pod tepih" može da rezultuje ozbiljnim zdravstvenim problemima u budućnosti. Ovo su pet neuobičajenih simptoma na koje bi trebalo da obratite pažnju:

1. Oslabljeno čulo mirisa

Potpuno je normalno da čulo mirisa počinje da slabi posle navršene 70. godine života, ali ako se to dogodi ranije može da ukaže ili na infekciju koronavirusom ili na početak Alchajmerove bolesti. Naime, istraživanje sprovedeno na miševima otkrilo je povećan broj oštećenih nervnih ćelija u nosu miševa koji imaju Alchajmerovu bolest u poređenju sa miševima koji su zdravi.

Ukoliko je gubitak čula mirisa uzrokovan infekcijom koronavirusom, on će se povratiti kada organizam stvori antitela. Ali, ako se i posle ozdravljenja funkcija mirisa nije vratila u pređašnje stanje, a imate manje od 70 godina, zatražite savet od doktora kako da usporite razvoj Alchajmera. To nije bolest od koje se umire, ali umnogome remeti kvalitet života.

2. Ostarili ste "preko noći"

Genetika, kao i hormoni i stil života igraju veliku ulogu u tome kako ćemo izgledati kada prođe "prva mladost". Ali, ako ste za kratko vreme naglo ostarili i izgledate mnogo starije u odnosu na broj godina koje imate, postoji veliki rizik da imate problema sa srcem. Jedna studija pokazuje da su preuranjene sede vlasi, opadanje kose i bore koje su se stvorile za kratko vreme alarm da bi osoba mogla da doživi srčani udar. Tačnije, osobe koje prerano ostare imaju više od 50 odsto rizika od srčanog udara u narednih 30 godina.

3. Jede vam se led

Potpuno je u redu da osećate želju da popijete nešto sa puno leda kada su napolju tropske temperature, ali ako imate potrebu da jedete led, i to u većim količinama od par kockica koliko obično dobijamo uz piće u kafiću, uradite analizu krvi. Naime, želja da jedete led može da bude signal da vašem organizmu nedostaje gvožđe.

Ako ste se pitali zašto vam se jede baš led, nauka daje objašnjenje: kada imate snižen nivo gvožđa u krvi, jezik lagano počinje da otiče, što budi vašu želju za ledom jer on utiče poput lagane anestezije na receptore na jeziku, izazivajući blagu utrnulost. Ujedno, led deluje poput hladne obloge koja uklanja otok. Naučna istraživanja su pokazala da 40 odsto osoba koje imaju neotkrivenu anemiju žele da grickaju led.

4. Crvenilo ispod noktiju

Kod zdravih osoba, nokti su ružičasti, glatki i na njima nema nikakvih promena. Kada se na nokatnoj ploči pojave beličaste mrlje, to je znak nedostatka kalcijuma. Ali, ukoliko primetite da se ispod vaših noktiju javlja crvenilo, obavezno se konsultujte sa doktorom koji će vas uputiti da uradite neophodne analize i ustanovite da li je došlo do početka lupusa. Ovo se posebno odnosi na osobe koje u isto vreme primete i promene u vidu osipa na rukama, nogama i licu.

5. Napad štucanja

U narodu važi pravilo da dobijamo "napad štucanja" kada nas neko spominje. U realnosti, ukoliko ovaj napad potraje duže od nekoliko minuta, a posebno duže od 48 sati, trebalo bi da se zabrinete. Naime, naučnici su otkrili vezu između dugotrajnog štucanja i raka pluća. Takođe, otkriveno je da štucanje može da bude simptom naprednog stadijuma mezotelioma - retke vrste raka koji se javlja u tankom sloju tkiva koji pokriva većinu unutrašnjih organa.

(Telegraf.rs)