Osim maske, postoje još 2 načina zahvaljujući kojima možemo sprečiti prenos korona virusa
Aerosoli mogu da putuju najmanje 3,9 metara, što je više nego dvostruko više od preporučenih smernica za socijalno distanciranje
Koliki je rizik prenošenja korona virusa zavisi od toga gde se ljudi nalaze, koliko su blizu drugih ili kakve vrste zaštitu koriste za sprečavanje infekcije.
Istraživači i zdravstveni stručnjaci su rekli da virus može dugo da ostane u vazduhu, i da se širi se od osobe do osobe na bliskoj udaljenosti, pa čak i da se zadrži danima na nekim površina.
Smatra se da se COVID-19 širi preko većih kapljica koje se izbacuju kada zaražena osoba razgovara ili diše, prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO). Te kapljice se brže sležu, manja je verovatnoća da će se nagomilati u vazduhu, a maske služe kao efikasna prepreka.
SZO kaže da te kapljice predstavljaju najveći rizik za ljude, međutim, stotine istraživača nedavno je napisalo otvoreno pismo organizaciji sa zahtevom da posvete više pažnje sitnim aerosolnim kapljicama, za koje veruju da mogu biti dodatni metod prenosa korona virusa.
Te manje čestice se izbacuju prilikom disanja, govora, kašljanja ili kijanja i mogu dugo da ostanu u vazduhu.
- Većina javnih zdravstvenih organizacija, uključujući SZO, ne priznaju prenošenje virusa putem vazduha, osim postupaka generisanja aerosola koji se sprovode u zdravstvenim ustanovama. Pranje ruku i socijalno distanciranje su pogodni, ali po našem mišljenju nedovoljni za pružanje zaštite od respiratornih mikro čestica koji nose virus, a koje su zaražene osobe raspršile u vazduhu - navodi se u pismu.
Izveštaj žurnala The New England Journal of Medicine utvrdio je da čestice aerosola mogu da ostanu u vazduhu do tri sata, što potencijalno čini zatvorene prostore sa ograničenim protokom vazduha opasnijima.
Izveštaj Centra za kontrolu i prevenciju bolesti takođe je otkrio da aerosoli mogu da putuju najmanje 3,9 metara, što je više nego dvostruko više od preporučenih smernica za socijalno distanciranje.
Pored maske, socijalno distanciranje i boravak na otvorenom se smatraju glavnim načinima za sprečavanje transmisije virusa.
- Zato treba da budete napolju ako je to moguće. Dobar protok vazduha raspršiće virus. Ako ste u zatvorenom prostoru, razmislite o otvaranju prozora. Treba vam što više svežeg vazduha - ističe Villijam Ristenpart, profesor hemijskog inženjerstva na Univerztetu Davis.
Površine su još jedan potencijalni metod prenošenja korona virusa, s tim što Centar za kontrolu i prevenciju bolesti tvrdi da je „moguće da osoba dobije Covid-19 tako što će dodirnuti površinu ili predmet na kom se nalazi virus, a zatim da pipne sopstvena usta, nos ili eventualno oči. "
Istraživanja stručnih časopisa Lancet i žurnala The New England otkrila su da se virus zadržava na štampanom papiru i maramici do tri sata, kartonu do 24 sata, do dva dana na drvenoj tkanini i do sedam dana na plastici i nerđajućem čeliku. Kada je reč o papirnom novcu i staklu virus se može zadržati do četiri dana.
(K.M./Telegraf.rs)