Važan zaključak lekara: Otkriveno kako korona virus napada celo telo i dovodi do otkazivanja organa
Stručnjaci tvrde da korona virus napada gotovo svaki glavni sistem u ljudskom telu
Korona virus ne oštećuje samo pluća, već i bubrege, jetru, srce, mozak i nervni sistem, kao i kožu i gastrointestinalni trakt, saopštili su lekari.
Tim Univerziteta Kolumbija i Medicinskog centra Irving, jednoj od bolnica koja je tokom proleća bila preplavljena pacijentima obolelih od Covid-19, prošao je kroz sopstvena iskustva i prikupljao izveštaje drugih medicinskih timova širom sveta.
Na osnovu dosadašnjih saznanja stručnjaci tvrde da korona virus napada gotovo svaki glavni sistem u ljudskom telu, direktno oštećujući organe i uzrokujući zgrušavanje krvi: srce gubi svoj zdrav ritam, bubrezi su oštećenji (protein i krv se nalaze u urinu), a na koži izbija osip.
Covid-19 izaziva glavobolju, vrtoglavicu, bolove u mišićima, bol u stomaku i druge simptome, zajedno sa klasičnim respiratornim simptomima poput kašlja i groznice.
- Lekari moraju da razmišljaju o Covid-19 kao o multisistemskoj bolesti. Mnogo se priča o zgrušavanju krvi, ali takođe je važno da shvatite da znatan deo pacijenata pati od oštećenja bubrega, srca i mozga, a lekarima je potrebno da leče ova stanja zajedno sa respiratornim bolestima - kaže Akriti Gupta, kardiolog sa Univerziteta Kolumbija.
Čini se da veliki deo štete koju Covid-19 uzrokuje se zasniva na ACE2, receptorskom proteinu za koji se vezuje virus.
Ćelije koje oblažu krvne sudove, u bubrezima, jetrenim kanalima, pankreasu, u crevnom traktu i sluznici disajnih puteva su prekrivene ACE2 receptorima, za koji se virus veže i inficira ćelije, napisao je tim Kolumbija u svom izveštaju koji je objavljen u časopisu "Nature Medicine".
- Ovi nalazi sugerišu da se oštećenja mnogih organa pojavljuju usled direktnog oštećenja virusnog tkiva -napisao je lekarski tim u izveštaju.
Infekcija korona virusa takođe aktivira imuni sistem. Deo tog odgovora uključuje proizvodnju malih proteina - citokina. Tada nastaje ozbiljna imunološke reakcije u kojoj telo proizvodi imune ćelije i proteine koji mogu da unište ćelije i organa zbog tzv. "oluje citokina".
Istraživači su takođe otkrili da nizak nivo kiseonika u krvi uzrokovan pneumonijom može da poveća zgrušavanje krvi. Ovi ugrušci mogu da prouzrokuju moždani udar i srčani udar. Oni takođe začepljuju bubrege i ometaju tretman dijalize koji je neophodan za najteže bolesnike.
Oštećenja pankreasa mogu da pogoršaju dijabetes, a pokazalo se da su pacijenti sa dijabetesom izloženi najvećem riziku od teškog oblika bolesti i smrti. Virus može direktno da ošteti mozak, ali neki neurološki efekti verovatno nastaju tokom samog lečenja.
Tim lekara mora da leči sve ove efekte kada se pacijenti sa korona virusom pojave u bolnici.
(K.M./Telegraf.rs)