Lekari upozoravaju na ozbiljan poremećaj koji se javlja kod ljudi sa blagim simptomima korone
Autori studije otkrili su porast akutnog demijelinizirajućeg encefalomijelitisa (ADEM), bolesti opasne po život, kod pacijenata obolelih od korone
Britanski lekari upozoravaju na ozbiljne i potencijalno fatalne poremećaje mozga koje izaziva korona virus,a koji se pojavljuju kod pacijenata sa blažim simptomima Covid 19 ili kod onih koji se oporavljaju.
Neurolozi su objavili detalje o zdravstvenom stanju više od 40 Covid-19 pacijenata iz Velike Britanije čije su komplikacije varirale od upale mozga i delirijuma, do oštećenja nerava i moždanog udara. U nekim slučajevima neurološki problem bio je prvi i glavni simptom pacijenta.
Slučajevi, objavljeni u časopisu Brain, otkrili su povećanje broja pacijenata koji boluju od akutnog diseminiranog encefalomijelitisa (ADEM), u trenutku kada je prvi talas infekcija korona virusa zahvatao Veliku Britaniju.
Tako UCL Institut za neurologiju beleži porast obolelih od ADEM bolesti - u toku jednog meseca, pre početka pandemije bio je evidentiran po jedan slučaj, dok je u aprilu i maju potvrđen broj osoba obolelih a nedeljnom nivou iznosio dva ili tri.
Jedna žena, koja je imala 59 godina, umrla je od komplikacija, prenosi Gardijan.
Covid-19 može izazvati komplikacije u mozgu kod nekih pacijenata, kažu lekari
Desetak pacijenata imalo je upalu centralnog nervnog sistema, 10 je imalo oštećenje mozga praćeno delirijumom ili psihozom, osam je imalo moždani udar, a dodatnih osam je imalo probleme sa perifernim nervima, uglavnom dijagnostikovanim kao Giljеn Bаrеоv sindrоm, imunološka reakcija koja napada nerve i izaziva paralizu. Fatalna je u 5 odsto slučajeva.
- Primećujemo kako Covid-19 utiče na mozak, ovo nismo videli ranije kod drugih virusa - rekao je dr Majkl Zandi, autor studije i konsultant na Koledž London univerzitetu.
Biološki, ADEM ima sličnosti sa multiplom sklerozom, ali je teži. Neki pacijenti mogu da imaju dugotrajne posledice, a neki se brzo oporavljaju.
Postoji zabrinutost zbog dugoročnih zdravstvenih posledica Covid-19. Do sada su pojedini pacijenti prijavljivali gubitak daha i umor, nakon oporavka od virusa, a drugi probleme sa ukočenošću, slabošću i pamćenjem.
Jedna pacijentica sa korona virusom, opisana u radu, 55-godišnja žena bez istorije psihijatrijskih bolesti, počela je čudno da se ponaša dan nakon što je otpuštena iz bolnice.
Više puta je obukla kaput i ponovo ga skidala, počela je da halucinira, te je pričala da je u svojoj kući videla majmune i lavove. Otpuštena je iz bolnice i postepeno se oporavljala uz pomoć upotrebe antipsihotičkih lekova.
Druga žena, stara 47 godina, primljena je u bolnicu sa glavoboljom i ukočenošću u desnoj ruci nedelju dana nakon pojave kašlja i groznice. Kasnije je postala pospana i nije reagovala na okruženje, pa joj je bila potrebna hitna operacija. Stručnjaci su joj uklonili jedan deo lobanje kako bi ublažili pritisak na mozak.
- Želimo da upozorimo lekare širom sveta na ove komplikacije koje izaziva korona virus - kazao je Zandi.
On je apelovao na lekare, odnosno sve zdravstvene radnike da obrate pažnju na pacijente koji imaju kognitivne simptome, probleme sa pamćenjem, umor, ukočenost ili slabost.
Čitav niz moždanih poremećaja koje uzrokuje Covid-19 možda još nije poznat, jer su mnogi pacijenti u bolnicama previše bolesni da bi lekari radili skener mozga ili druge dodatne preglede.
Jedna od briga je da bi virus mogao da ostavi manji deo populacije sa suptilnim oštećenjem mozga koje će možda postati očigledno tek u godinama koje slede.
- Nadamo se da se očigledno neće dogoditi, ali kada imate tako veliku pandemiju koja utiče na tako veliki deo stanovništva, to je nešto na što moramo biti upozoreni - zaključio je doktor Majl Zandi.
(K.M./Telegraf.rs)