Zašto grad u kojem živimo ima veliku ulogu u prenošenju korona virusa?

Klima je ključni faktor u prenošenju korona virusa, tvrde indijski naučnici.

foto: Pixabay.com

Do danas znamo da se korona virus prenosi kapljičnim putem, ali i dodirom jer kontakt sa kontaminiranom površinom može dovesti do moguće infekcije.

Istraživanja su pokazala da tip površine i te kako utiče na vreme preživljavanja virusa. Ali, materijal površine nije jedini faktor. Istraživači sa Indijskog tehnološkog instituta u Mumbaju otkrili su da još jedan element igra ulogu.

Prema nedavnim nalazima objavljenim u žurnalu Physics of Fluids, klima igra ključni faktor.

Naime, gradovi sa hladnijom klimom i povećanom vlagom smatraju se najnesigurnijim u pogledu prenošenja SARS-CoV-2 jer kapljice sporo isparavaju na taj način povećavajući vreme preživljavanja virusa i do pet puta.

Upravo ova činjenica na bolji način može objasniti visoku prevalenciju virusa u određenim gradovima nad ostalim.

Međutim, nije ona jedini uzrok.

Naime, studija se fokusirala na sitne kapljice veličine ljudske dlake koje se oslabađaju kroz kašljanje i kijanje i završavaju na površinama kao što su rukohvati i ekrani smartfona.

Pomoću matematičkog modela istraživači su izračunali vreme ispadanja kapljica na različite površine. Otkrili su da su se kapljice mnogo brže sušile na visokim temperaturama, a da je obrnuto bilo u hladnim i vlažnim sredinama.

U prilog rezultatima ovog istraživanja svedoči i analiza američkih gradova među kojima je Njujork definitivno bio najpogođeniji, klimatski se savršeno uklapajući u sve navedeno.

Video: Jeziv prikaz kako korona virus može da se prenese u restoranu

(T.T./Telegraf.rs)