Očekuje se da će vakcina biti spremna za distribuciju do kraja ove godine: Šta će uopšte sadržati?
Da li nam je ova vakcina spas?
Univerzitet Oksford i britanska farmaceutska kompanija "AstraZeneca" zajedno rade na razvoju vakcine protiv Covid-19, vakcina je ušla u prvu fazu kliničkih studija, druga faza se očekuje polovinom godine, a od tih rezultata zavisi da li će vakcina biti spremna za upotrebu do kraja godine.
Direktor AstraZeneca Srbija Aleksandar Tripković kaže da je prošle nedelje, vakcina-kandidat ušla u fazu I kliničke studije, gde se proučava bezbednost i efikasnost na zdravim dobrovoljcima u okviru pet studijskih centara u Engleskoj.
- Podaci iz faze I biće dostupni sledećeg meseca, a prelazak u kasnije faze studija moći će da se odvije polovinom ove godine. Od tih podataka zavisiće i procena kada bismo mogli da imamo vakcinu spremnu za distribuciju, naš cilj je da do kraja ove godine već proizvedemo do 100 miliona jedinica, ukoliko se vakcina pokaže efikasnom - rekao je Tripković a navodi se u saopštenju kompanije.
Objašnjava da vakcina-kandidat primenjuje virusni vektor baziran na oslabljenoj verziji virusa obične prehlade (adenovirus), a sadrži genetski materijal SARS-CoV-2 “spike” proteina (membranski protein odgovoran za vezivanje virusa za ćelije domaćina).
Rekombinantni adenovirus vektor je izabran da stvori snažan imuni odgovor od jedne doze i ne razmnožava se, te ne može uzrokovati infekciju kod vakcinisane osobe.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizaije sedam vakcina-kandidata su u prvoj ili drugoj fazi kliničkih ispitivanja.
Čak 82 vakcije su u pretkliničkoj fazi, odnosno ispituju se u laboratorijskim uslovima ili na životinjama.
(Telegraf.rs/Tanjug)