Naučnici preporučuju da ovo radite što češće jer tako smanjujete mogućnost korona virusa u kući

Evo kako da sprečite potencijalno zadržavanje virusa u zatvorenim prostorijama

Foto Pixabay

Stručnjaci preporučuju da držite otvorene prozore i vrata u kući, jer dobrim provetravanjem prostorija možete da smanjite mogućnost širenje korona virusa u vašoj kući, prenosi San. Kao glavni razlog navodi se da će slobodno cirkulisanje vazduha sprečiti virus da se zadrži na čvrstoj površini.

Koliko dugo virus može da preživi na različitim površinama je tema koja i dalje izaziva polemiku, ali dosadašnje studije su pronašle da virus uspeva da preživi 72 sata na nerđajućem čeliku i plastici.

Međutim,  studije koje su ispitivale dužine preživljavanja drugh virusa, poput gripa, ukazuju na to da bi svetlost mogla da oteža razmnožavanje novog virusa korone u domovima.

Naučnici sa Kalifornijskog univerziteta objasnili su da otvoreni prozori iz kojih dopire prirodna svetlost mogu da "ubiju" virus.

Prethodna studija koja je proučavala virus otkrila je da poluživot gripa (koliko vremena je potrebno da virus postane neaktivan)  je bio 31,6 minuta u tamnoj sobi, u poređenju sa 2,4 minuta na suncu, prenosi Yahoo.

Foto Pixabay

Dok naučnici priznaju da je potrebno još istraživanja u vezi sa uticajem prirodne svetlosti na virus u zatvorenom prostoru, istraživači su dodali da „dnevno svetlo postoji kao besplatan, široko dostupan resurs za zaštitu od virusa, i podsećaju da postoje mnoge dokumentovane zdravstvene prednosti za zdravlje ljudi ".

Neki stručnjaci su sugerisali da ultraljubičasto svetlo (UV svetlo) može da uništiti virus.

Stručnjak Dan Arnol, koji radi za UV Light Technology, kompaniju koja pruža dezinfekcijsku opremu bolnicama i drugim lokacijama, objasnio je da jedino UV svetlo koje bi moglo da uništi virus nije bezbedno za ljude.

Postoje dve vrste zraka - UVB zraci, koji izazivaju crvenilo i opekotine i UVA zraci, čije se delovanje ne ne vidi golim okom. Oni ne mogu da unište virus. Međutim,  UVC i UV zraci, koji se apsorbuju u gornjim slojevima atmosfere mogu da ga unište.

- UVC je zaista gadna stvar - ne bi trebalo da budete izloženi njegovim zracima. Da biste dobili opekotine od UVB zraka potrebno je otprilike nekoliko sati, a sa UVC-om sekunde - kazao je Dan.

Foto: Pixabay

Može biti potrebno nekoliko sati da bi se sunčevi opekotini stvorili od UVB-a, ali sa UVC-om su potrebne sekunde."

Svetska zdravstvena organizacija je apelovala na ljude da ne koriste UV lampe za sterilizaciju ruku ili drugih delova kože u pokušaju da pobede korona virus.

- UV lampe se ne smeju koristiti za sterilizaciju ruku ili drugih delova kože jer UV zračenje može da izazove iritaciju kože - saopštili su stručnjaci iz SZO.

Dok prirodno svetlo može da pomogne u premeštanju virusa, cirkulisanje vazduha može da utiče na zadržavanje virusa u unutrašnjem prostoru.

Istraživanja američkog Udruženja za mikrobiologiju objavljena u časopisu "mSystems" otkrivaju da bi vazduh mogao da „poveća ukupnu brzinu strujanja vazduha“ što bi moglo da spreči virus da se zadrži na čvrstoj površini.

Video: Kako održavati kuhinju čistu u doba korona virusa

 (K.M./Telegraf.rs)