Klinički psiholog Goran Tomin: U izolaciji izbegavajte pića koja sadrže ovaj sastojak
Tomin smatra da rutina na dnevnom nivou i predvidljivost u planiranju različitih aktivnosti može biti od velike koristi
Klinički psiholog i psihoterapeut Goran Tomin savetuje predvidljivost u organizaciji svakodnevnih aktivnosti, fizičku aktivnost i umereno praćenje vesti i informativnog programa kako bi se u periodu izolacije ili karantina umanjili eventualno negativni efekti po mentalno zdravlje građana.
Tomin smatra da rutina na dnevnom nivou i predvidljivost u planiranju različitih aktivnosti "može biti od velike koristi, u stanju kada se skoro ništa drugo ne može predvideti".
- To je takođe veoma važno i zbog dece. Dakle, rutina u obavljanju svakodnevnih aktivnosti, od spavanja i obroka, do zabave. Budite fizički aktivni, radite vežbe ili jogu - ističe Tomin u razgovoru za portal Talas.
Preporučuje umereno praćenje vesti i društvenih mreža.
- Družite se u kućama, izvadite prašnjave igre tipa ''Ne ljuti se čoveče'' ili ''Monopol'', igrajte karte. Društvene mreže će vam pomoći da budete u kontaktu, da dajete i primate podršku u odnosu sa voljenim bićima - kaže Tomin te ističe negativnu stranu društvenih mreža, "pogotovo ukoliko postoji veliki broj lažnih vesti i ljudi koji šire paniku i netačne informacije".
Prema njegovim rečima, osim velike liste knjiga, serija i filmova, vreme je i za "skidanje neke od brojnih aplikacija za meditaciju".
- Uz pomoć aplikacija moguće je jednostavno naučiti osnove meditacije, ali i slušati vođene meditacije za specifična stanja. Meditiranje nas drži prisutnima u sadašnjosti, što je jako važno ukoliko nas brinu događaji u budućnosti - napomenuo je Tomin.
Da bi se izbegla anksioznost u većoj meri i negativno raspoloženje, Tomin predlaže fizičku aktivnost.
- Na Jutjubu postoji veliki broj primera vežbi koje se mogu odraditi u stanu, bez dodatne opreme, a brojni fitnes influenseri takođe objavljuju predloge za fizičku aktivnost u kući - rekao je on.
Izbegavajte pića koja sadrže kofein
Kaže da je dobar san neophodan "ukoliko želimo da sačuvamo svoj imunitet", kaže Tomin, ali dodaje da on može biti i prva žrtva anksioznosti.
- Ukoliko konzumirate velike količine kofeina, to može doprineti osećaju anksioznosti, kao i izazvati probleme sa spavanjem - naglašava Tomin.
Ukoliko, navodi, anksioznost postane toliko teška da ometa normalno funkcionisanje, konsultacija sa psihologom ili psihoterapeutom je takođe opcija - moguće je pronaći i onlajn psihoterapiju, a tu su i brojne vežbe disanja koje mogu doneti privremeno olakšanje tokom napada panike.
- Dostupna je Nacionalna telefonska linija za pružanje psihosocijalne podrške svim građanima kojima je potrebna, a otvorene su i linije Instituta za mentalno zdravlje - ukazuje ovaj stručnjak.
(Telegraf.rs/Tanjug)