Skener 41-godišnje žene najbolje pokazuje na koji način korona virus uništava naša pluća
Ako virus ode na pluća, onda nastaju teži simptomi, evo i zašto
Rendgenski snimci i CT skeneri pacijenata sa korona virusom otkrivaju kako se pluća pune virusom, te se pune lepljivom sluzi koja sprečava normalno disanje jer onemogućava prostor za vazduh.
Medicinski radnici širom sveta - od lekara, pa sve do naučnika koji se bave istraživanjem konačno počinju da razumeju na koji način se korona virus širi telom.
Do sada je više od 4.800 smrtnih slučajeva od virusa Covid-19, dok se epidemija virusa i dalje širi, sa preko 126 hiljada zaraženih širom sveta.
Skeneri pluća pacijenata sa virusom Covid-19 otkrili su bele mrlje u plućima, koje radiolozi nazivaju neprozirnim staklenim čašama, jer izgledaju kao zamagljeno staklo.
Ove bele mrlje ukazuju na upalu pluća pošto se prostori koji se inače pune vazduhom umesto toga popunjavaju lepljivom sluzi.
Autopsije na preminulima u Kini pokazuju da su njihova pluća bila prepuna lepljive sluzi koja je sprečavala da pacijent udiše vazduh budući da nema ni prostora za njega.
Snimci dobijeni skeniranjem pluća četrdesetjednogodišnje žene koja je imala groznicu i kažalj, pokazuju kako ova sluz ispunjava velike delove njenih pluća.
Kako se leči ovakva pneumonija?
Briga o pacijentima mora biti podržana odgovarajućim merama predostrožnosti koje će sprečiti prenos s čoveka na čoveka, drugim rečima nadom da će telo samo uspeti da pobedi virus uz podršku resiratora.
U nekim slučajevima se to može dogoditi, ali problem su ljudi koji se prvih nekoliko dana sa temperaturom i kašljem nisu javili.
To su najteži slučajevi koji obično dovode do aktunog respiratornog distres sindroma i potencijalno, smrti.
Zanimljivo je i da je najviši nivo virusa pronađen u grlima pacijenata u najranijim fazama infekcije dok su se još osećali dobro, mogli da hodaju, kašlju i šire virus.
Oni koji su ignorisali simptome su samim tim dozvolili da se onda virus i spusti na pluća kada nastaju teže komplikacije.
Zdravstveno upozorenje za putnike koji dolaze iz zaraženih područja
Svi koji su boravili u području u kojima su aktuelne epidemije COVID-19, ili bili u kontaktu sa osobama kod kojih je potvrđena infekcija ili postavljena sumnja na nju, ili su posećivali zdravstvene ustanove u kojima se leče oboleli od ove bolesti dužni su da se drže sledećih uputstava Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut":
- u narednih 14 dana smanjite kontakte sa drugim osobama u domaćinstvu, na radnom mestu ili na javnim mestima,
- ako osetite simptome infekcije organa za disanje (povišena temperatura, kijavica, kašalj, curenje iz nosa, otežano disanje ili drugo), odmah stavite masku preko usta i nosa, pojačajte higijenu ruku (pranje toplom vodom i sapunom), izbegavajte kontakte sa drugim osobama, koristite maramicu kad kijate ili kašljete, i pozovite telefonom epidemiologa instituta ili zavoda za javno zdravlje nadležnog za područje u kome boravite. Od epidemiologa ćete dobiti uputstva o daljem postupku.
- Za bliže informacije pozvati broj Ministarstva zdravlja - 064 8945 235, ili Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović–Batut” - 011 2684 566, ili institute/zavode za javno zdravlje na teritoriji na kojoj boravite čije kontakt informacije možete pronaći na ovom LINKU Ministarstva zdravlja.
Sve novosti vezane za korona virus možete pratiti u blogu uživo.
(T.T./Telegraf.rs)