Korona virus preživljava na odeći i obući, a ovo je jedini način da ga zauvek uništite
Pranje veša na 30 stepeni neće uništiti korona virus, ali evo šta hoće
Nakon pojave novih slučajeva korona virusa u Srbiji, ljudi čine sve što mogu kako bi se zaštitili. Iako je pranje ruku i dalje najučinkovitija metoda, postoje i drugi koraci koje možemo poduzeti kako bismo smanjili rizik od daljeg širenja smrtonosnog virusa.
Jedan stručnjak tvrdi da je važno da zapamtimo da odeća i peškiri mogu biti idealno tlo za nastanjivanje bakterija, posebno ako ih koristi više od jedne osobe. To je razlog zašto je ključno da perete odeću više nego što to obično radite i preduzmete dodatne korake kako biste sprečili da se virusi razmnožavaju.
Uprkos tome, stručnjaci upozoravaju da pranje tih predmeta na "temperaturi od 30 stepeni“ neće nužno biti dovoljno za ubijanje virusa.
Što je viša temperatura u kojoj perete odeću, veća je verovatnoća da ćete ubiti prisustvo Covid-19 virusa.
- Naša telesna temperatura, koja je u proseku oko 37 stepeni Celzijusa, pruža idealne uslove za opstanak bakterija i virusa u telu. To znači da ako želite da se borite protiv korona virusa, često pranje garderobe na 30 stepeni Celzijusa neće biti dovoljno. Većina virusa ne može da preživi na temperaturama preko 60 stepeni Celzijusa, tako da biste mogli da perete određene komade odeće, peškire, posteljinu, rukavice, maramice na jačem programu - kaže Dejan Dimitrov iz kompanije Laundry heap.
Postoji nekoliko dodatnih koraka koje možete preduzeti kako biste povećali svoje šanse da sprečite zarazu od korona virusa.
Ekstremna temperatura može da spreči razmnožavanje bakterija, pa je savet da preduzmite dodatne korake tako što ćete svoje oprane stvari staviti u mašinu za sušenje veša, najbolje oko 20 minuta.
Takođe, imajte u vidu da pegla za veš može da dostigne temperatura višu od 100 stepeni, tako da nakon peglanja većina bakterija i virusa ne mogu da prežive.
Zdravstveno upozorenje za putnike koji dolaze iz zaraženih područja
Svi koji su boravili u području u kojima su aktuelne epidemije COVID-19, ili bili u kontaktu sa osobama kod kojih je potvrđena infekcija ili postavljena sumnja na nju, ili su posećivali zdravstvene ustanove u kojima se leče oboleli od ove bolesti dužni su da se drže sledećih uputstava Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut":
- u narednih 14 dana smanjite kontakte sa drugim osobama u domaćinstvu, na radnom mestu ili na javnim mestima,
- ako osetite simptome infekcije organa za disanje (povišena temperatura, kijavica, kašalj, curenje iz nosa, otežano disanje ili drugo), odmah stavite masku preko usta i nosa, pojačajte higijenu ruku (pranje toplom vodom i sapunom), izbegavajte kontakte sa drugim osobama, koristite maramicu kad kijate ili kašljete, i pozovite telefonom epidemiologa instituta ili zavoda za javno zdravlje nadležnog za područje u kome boravite. Od epidemiologa ćete dobiti uputstva o daljem postupku.
- Za bliže informacije pozvati broj Ministarstva zdravlja - 064 8945 235, ili Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović–Batut” - 011 2684 566, ili institute/zavode za javno zdravlje na teritoriji na kojoj boravite čije kontakt informacije možete pronaći na ovom LINKU Ministarstva zdravlja.
Sve novosti vezane za korona virus možete pratiti u blogu uživo.
(Telegraf.rs/K.M.)