Devojčica (17) iz Srbije završila u Hitnoj nakon 4 neprospavane noći: Igrala igrice i gledala serije
Evo šta se sve može dogoditi organizmu kada se dan zameni za noć
Sedamnaestogodišnju devojčicu iz Beograda zbrinula je Hitna pomoć, u noći između ponedeljka i utorka, jer je dobila konvulzije, vrstu epi-napada, i to nakon što je četiri noći provela igrajući igrice i gledajući filmove na telefonu, navodi se u Jutarnjem programu RTS-a.
Iako mnogi misle da su konvulzije posledica epilepsije, malo je poznato da upravo ovakvo ponašanje može izazvati poremećaj moždane aktivnosti kao u slučaju ove devojčice.
Konvulzije su iznenadni napadi snažnog, nekontrolisanog grčenja mišića, često praćenog gubitkom svesti. Iako ovi napadi mogu biti posledica nekog oblika epilepsije, izolovane konvulzije mogu izazvati visoka temperatura ili reakcija na neki lek.
Međutim, u slučaju ove devojčice moguće je da su konvulzije izazvane stresom ili umorom, svetlom koje bljeska ili trepće (na primer, sa TV-a).
Koji su simptomi konvulzija?
Konvulzije mogu trajati ili par sekundi ili čak i do 20 minuta a mogu uključivati te više, pri čemu se javljaju:
- promena stanja svesti: uglavnom dolazi do gubitka svesti ili kratkotrajnog gubitka kontakta s okolinom koji se često opisuje kao zagledavanje u jednom pravcu
- nevoljne kontrakcije telesne muskulature: ako je zahvaćeno celo telo, radi se o generalizovanom obliku, dok su u parcijalnom zahvaćeni pojedini delovi tela (ruka, noga).
- gubitak kontrole nad autonomnim funkcijama: često je mokrenje u toku konvulzija, promene disanja, više pljuvačke, povraćanje, ugriz za jezik, itd.
Iako uglavnom nisu ozbiljne potrebno je znati kako možete pomoći nekom u ovoj situaciji.
Položite pacijenta na bok, olabavite mu odeću i oslobodite disajne puteve. Ne treba silom otvarati usta ili stavljati neke predmete unutra jer biste tako samo mogli da povredite osobu.
Šta ako je epilepsija uzrok?
Uzroci epilepsije često nisu vidljivi, a onda kada jesu uključuju infekcije mozga, povrede glave, traume pri rođenju, apstinenciju od alkohola ili droge, poremećaje metaboliizma i moždanu kap.
Postoje dve vrste epileptičnih napada:
grad mal - veliki napad tokom kojeg može doći do gubitka svesti i nekontrolisanog trzaja mišića
petit mal - mali napad, koji donosi kratkotrajnu nesvesticu, bez konvulzija.
(T.T./Telegraf.rs)