Džastin Biber se godinama bori sa lajmskom bolešću: Koji su simptomi i zašto ju je teško prepoznati?
Najveća zvezda današnje muzičke pop scene Džastin Biber objavio je da boluje od lajmske bolesti
Putem Instagrama Džastin Biber je saopštio fanovima da boluje od lajmske bolesti koja je ugrozila njegovu kožu, moždane funkcije i zdravlje uopšteno.
- I dok mnogi ljudi pričaju kako Biber izgleda kao go*no, nisu svesni toga da mi je nedavno dijagnostikovana lajmska bolest. I ne samo to, to se odrazilo na moj vid, na moju kožu, moždane funkcije, energiju i celokupno zdravlje. Ove stvari će biti objašnjene u dokumentarcu koji ću uskoro objaviti na Jutjubu. Moći ćete da saznate sa čim sam se sve nosio i borio! Bilo je to teških nekoliko godina, ali uz odgovarajuću terapiju koja će mi pomoći da pobedim bolest vratiću se bolji nego ikada - napisao je Biber.
Lajmska bolest ili lajmska borelioza je multisistemsko oboljenje hroničnog toka koje izaziva bakterija Borrelia burgdorferi. Ona zahvata prvo kožu, a zatim zahvata srce, zglobove i centralni nervni sistem.
Ove bakterije ne nalaze se samo u krpeljima i glodarima. Lajmsku bolest mogu da nam donesu i muve, vaške, komarci, obadi i drugi insekti. Krpelji su najčešći prenosioci ove bolesti na čoveka i domaće životinje, a ona se javlja obično sezonski- od ranog proleća do kasne jeseni i najčešće kod osoba koje borave u prirodi.
Ugrizom insekta, “borrelia burgdorferi” ulazi u naš krvotok i tako putuje telom, a ako je naš imunitet ne prepozna kao opasnost na vreme , može da nas košta zdravlja, pa čak i života! Kad se zna da svake godine od Lajmske bolesti samo na evropskom kontinentu oboli oko 65.000 ljudi, jasno je koliki je to problem.
Lajmska bolest se manifestuje pojavom lokalnog crvenila i otoka na mestu uboda i to 3 do 32 dana nakon. Crvenilo je toplo i nije bolno.
Kod 15 odsto pacijenata kožne promene mogu da izostanu. Pored promene na koži mogu da se jave i temperatura, jeza, malaksalost, glavobolja, uvećanje limfnih žlezdi itd.
Ukoliko se bolest ne prepozna na vreme i ne leči se nakon nekoliko nedelja može da preraste u drugi stadijum sa neurološkim simptomima, pojavom bolova u zglobovima i problemima sa srcem, a ukoliko se i ova faza bolesti ne leči, nakon više meseci ili godina ona ulazi u treću fazu sa teškim neurološkim ispadima, promenama na zglobovima i koži.
Iako postoji infekcija, simptomi ne moraju da se pojave u narednih nekoliko dana, nedelja, meseci, ili pak godina.
U zavisnosti od slučaja do slučaja simptomi mogu da budu veoma blagi, pa sve do teških, mogu se pojavljivati i nestajati, teško ih je prepoznati jer imitiraju druge bolesti.
Lajmska bolest može imitirati preko 200 bolesti, u Švedskoj je zovu Veliki imitator jer može da izazove druge bolesti u organizmu: Alchajmerovu bolest, autizam, sindrom hroničnog umora, Guillian–Barreov sindrom, infektivnu mononukleozu, multiplu sklerozu, Parkinsonovu bolest, reumatoidni artritis, sistemski lupus…
Stadijum I, simptomi:
- zamor
- bolovi u mišićima
- bolovi u zglobovima
- glavobolja
- zima i groznica sa povišenom temperaturom do 39°C
- ukočen vrat
Stadijum II, simptomi:
- zapaljenje moždanice
- poremećaj rada srca, aritmije
- oticanje zglobova
- problemi sa vidom i sluhom
- otežano disanje, znojenje
- anksioznost, promene raspoloženja, suicidne misli
Stadijum III, simptomi:
- hronični artritis
- dermatološki znaci bolesti
- poremećaj centralnog nervonog sistema
Terapija ove bolesti zavisi od njenog kliničkog stadijuma. Obično se koriste: penicilin, tetraciklini i hloramfenikol, a kod neuspešne antibiotske terapije u trećoj fazi preporučuju se i kortikosteroidi. Osim lajmske bolesti krpelj prenosi pegavi tifus, zapaljenje mozga...
(Telegraf.rs/B.K.)