Da li je moguće da zdrav muškarac i zdrava žena ne mogu da imaju dete? Ginekolog otkriva istinu

Statistika neplodnosti u Srbiji je tužna

Foto ilustracija: Telegraf/Shutterstock

Ove nedelje obeležava se Evropska nedelja borbe protiv neplodnosti. Statistika vezana za parove u Srbiji je zabrinjavajuća. Čak svaki šesti par ima problem sa začećem.

Prošle godine statistika je rekla da više od 400 hiljada parova ima problem s neplodnošću, a stručnjaci kažu da su ovo alarmantni podaci.

Svakoj ženi i muškarcu se savetuje ispitivanje i lečnje steriliteta nakon navršene 35. godine života.

Put otkrivanja uzroka, lečenja steriliteta i vantelesne oplodnje je dug, iscrpljujuć i zahteva puno strpljenja i podrške među partnerima.

Aleksandra Kostić, specijalista ginekologije za "Telegraf.rs" kaže da je sterilitet zastupljen svuda u svetu, ali da je statistika u Srbiji sve lošija.

- Na globalnom nivou je jako smanjena plodnost. Razlog zbog kojeg je smanjena kod oba pola može da bude predmet jednog ozbiljnog istraživanja, ali tu su na prvom mestu zračenja, fizička neaktivnost, još od najranijeg uzrasta i nezdrava ishrana. Jedno istraživanje čak tvrdi da nutritivna vrednost današnjih namirnica ne može da se poredi sa nekadašnjim. Pored toga, izloženi smo toksinima kroz razne kozmetičke preparate, od najmanjeg uzrasta koža se tretira pomadama, kremama, losionima, što takođe ima uticaja. U našoj sredini, nakon bombardovanja, porastao je broj obolelih od štitaste žlezde koja utiče na sterilitet. Na nedavnom Festivalu zdravlja iznesena je nevarovatna statistika da je Srbija među prvim zemljama u Evropi po ranom ulasku žena u menopauzu, a znate da je menopauza jednako neplodnost, upozorava dr Kostić.

Foto: Profimedia/Corbis

Kao veliki problem i eventualni uzrok sve većeg steriliteta doktorka Aleksandra navodi i veliku upotrebu plastike.

- Kese, pakovana hrana u plastici, plastične flaše i flašice za bebe, cucle sve to ima itetkako uticaja na plodnost organizma, ističe doktorka.

O problemima neplodnosti parovi nerado pričaju. To je tema koja predstavlja frustraciju, a nekada i nesvesno osuđivanje okoline i stalna pitanja o tome kada ćete dobiti dete. Kada pričamo o zdravstvenim problemima koji uzrokuju neplodnost jednako su zastupljeni kako kod muškaraca tako i kod žena.

- Muškarci danas u velikoj meri imaju problem s neplodnošću. Danas su umnogome smanjeni kriterijumi kada je reč o plodnosti muškarca. Nešto što se nekada smatralo lošim spremnogramom danas je zadovoljavajuće.

Printskrin: TV kanal5

- Recimo muškarac s nalazom od 20 miliona se nekada smatrao neplodnim, a danas se to smatra dobrim rezultatom. Znatno su spuštene referentne vrednosti. To što mi kažemo da je neki spermogram dobar ne znači da je stvarno tako, priroda je priroda, ističe doktorka Kostić i kaže da je sterilitet podjednako zastupljen kako kod muškaraca tako i kod žena.

Sigurno ste do sada čuli primere parova koji su tvrdili da su oboje savršeno zdravi, ali da se po nečemu ne poklapaju te zato ne mogu da imaju dece. Pitali smo dr Aleksandru Kotić da li je ovo moguće?

- Razlog uvek postoji. To što ga nismo otkrili ne znači da ne postoji. Nema tu mistike. Mora da se uradi ginekološko, urološko, hematološko i imunološko testiranje i ukoliko su svi nalazi dobri ne znači da postoji nešto što još uvek ne znamo, neka medicinska informacija koja nam još uvek nije dostupna, ali razlog medicinske prirode uvek postoji kada je reč o problemu neplodnosti, zaključuje ginekolog Aleksandra Kostić.

Video: Osnovana Nije svejedno fondacija: Vantelesna oplodnja je šansa za borbu protiv bele kuge u Srbiji

(B.K./Telegraf.rs)