Životi miliona dijabetičara će biti mnogo lakši: Kapsule koje će zameniti insulinske injekcije

Raniji pokušaji uzimanja insulina u obliku tableta su propali jer se rastvaraju u želudačnoj kiselini i prerano oslobađaju hormon

Milioni pacijenata koji žive sa dijabetesom konačno bi mogli biti pošteđeni neprijatnih insulinskih injekcija.

Istraživači Tehnološkog instituta iz Masačusetsa stvorili su kapsulu insulina koja je dovoljno snažna da "preživi" želudačnu kiselinu.

Raniji pokušaji uzimanja insulina u obliku tableta su propali jer se rastvaraju u kiselini i prerano oslobađaju hormon.

Foto: Pixabay.com

Međutim, naučnici su stvorili kapsulu od 3 cm koja je dovoljno čvrsta da podnese "neprijateljsko"okruženje, pokazala su ispitivanja na svinjama. Ova kapsula presvučena je zaštitnim slojem polimera koji može da "preživi" želudačnu kiselinu.

Kapsula prolazi "netaknuta" kroz probavni trakt, a insulin se oslobađa tek kada dođe do tankog creva, što je idealna tačka za apsorpciju leka zbog masivne površine organa i nedostatka receptora boli.

Zaštitni sloj je dizajniran da se rastvara u sredini čija je pH veća od 5,5 , a kapsula se potom "zelepi" za zid creva i ispušta lek direktno u krvotok, gde deluje kao i injekcija insulna - snižava šećer u krvi. Ceo ovaj proces traje nekoliko sati.

Foto-ilustracija: Profimedia

Istraživački tim je izjavio da se nada da će ove kapsule u budućnosti biti od neizmerne pomoći osobama koje boluju od šećerne bolesti.

Brojne zdravstvene organizacije su pohvalile ovo istraživanje, nazivajući ga "uzbudljivim" i rekavši da bi "moglo biti od koristi milionima".

(Telegraf.rs)