8 najčešćih pitanja o zdravlju koje Srbi postavljaju Guglu: Evo šta nas najviše zanima
A umesto Gugla odgovoriće vam dr Đorđe Jevtović
Prema najnovijim podacima, Gugl svakog minuta dobije oko 70 hiljada pitanja u vezi sa bolestima, simptomima, zdravljem, pregledima, lekovima, odnosno više od milijardu dnevno.
I pored pametnih algoritama i vojske ljudi koja vredno radi, veliki je posao odgovoriti na sva ova pitanja, zato je Stetoskop odlučio da pomogne - lekari i stručni saradnici odgovaraju na najtraženija pitanja na Guglu.
Pitali ste Gugl o virusima, a odgovara profesor u penziji, infektolog Đorđe Jevtović.
Kako izbaciti HPV iz organizma?
Kod imunompetentnih može doći do spontanog izlečenja, što je retkost kod imuodeficijncija. Hronične infekcija nekim tipovima HPV imaju i onkogeni potencijal. Svima se savtuje vakcincija posebno je važno protiv tipova 16 i 18, koji najčešće imaju onkogeni pozencijal.
Kako se prenosi stomačni virus?
Fekalno-oralno (prljavim rukama).
Kako se prenosi Koksaki virus?
Svi entrovirusi se prenose fekalno-oralno.
Zašto virusi nisu živa bića?
Virusi su sposobni da se razmnožavju imaju mehanizme prenošenja na nove osetljive domaćine i stoga jesu živa bića. Imaju i mutagene sposobnoti, lako se prilagođavaju i zato preživljavaju hiljadama godina.
Zašto izlaze virusne bradavice?
One su jedna od kliničkih manifestacija HPV. Razmnožavanje virusa u površnom sloju epitela izaziva promene koje se nazivaju bradavicama.
Koliko traje virus gripa?
Tokom oko 3-5 dana virus gripa se razmnožava i uništava trepljasti epitel respiratornog trakta, kada je patološki proces završen; potom biva eliminisan. Antivirusna terapija je efikasna samo ako se počne u okviru prvih dana od početka infekcije (Osetlamivir, Zanamivir).
Koji virus trenutno vlada u 2019. godini?
Sada nije sezona gripa na našoj hemisferi. Na južnoj jeste.
Šta je Rota virus?
Rota virus se prenosi fekalno-oralno i posle inkubacije od 1-2 dana izaziva gastroenteritis koji traje nekoliko dana i spotano prolazi. Bolest može biti opasna u najmlađem uzrastu, kada su bebe sklone dehidrataciji. U razvijnim zemljama se prporučuje vakcinacija u uzrastu 0-6 godina, zaključuje dr Đorđe Jevtović za Stetoskop.info.
(Telegraf.rs)