SVE O AJSU: Nova droga stigla do granice sa Srbijom, infarkt i moždani udar su neke od posledica
Sve što treba da znate o novoj drogi koja se pojavila u našem komšiluku, a za koju stručnjaci kažu da je čak 10 puta razornija od spida
Na području Bosne i Hercegovine pojavila se nova droga po nazivu "ajs", a za koju stručnjaci tvrde da je čak 10 puta jača i razornija od kokaina i spida. U Hrvatsku je stigao još 2006. godine i upalio alarme zbog destruktivnog delovanja i činjenice da vrlo lako može da se napravi i u kućnim uslovima uz pomoć recepata koji se nalaze na internetu. Njeno prisustvo u Dalmaciji otkriveno je ponovo prošle godine. Budući da je već stigla na Balkan, pitanje je da li će se i kada pojaviti i otkriti i u Srbiji.
Šta je ajs?
Reč je sintetičkom narkotiku u obliku praha ili sitnih kristala iz grupe metamfetamina koja na korisnika deluje stimulišiće, što znači da ubrzava "poruke" koje naš mozak razmenjuje sa telom. U odnosu na spid (metamfetamin u prahu), ajs je daleko jači, izaziva veću zavisnost, a samim tim ima daleko opasnije posledice po zdravlje i život osobe koja ga koristi.
Ajs je poznat još pod nazivima shabu, kristal, kristal met ili d-met, a najčešće se u organizam unosi pušenjem (dejstvo je momentalno) i injekcijom (efekat nastupa posle 15-30 sekundi). Vrlo često se i ušmrkava (3-5 minuta je potrebno da počne da deluje), a nešto ređe i guta (efekat nastupa nakon 15-20 minuta).
Kako deluje?
Osoba koja ga uzme može ostati budna i hiperaktivna čak do 12 sati, a vrlo često se dešava da i po nekoliko dana nakon konzumacije ajsa ne može da spava.
Efekti variraju od osobe do osobe, ali ovo su najčešći simptomi koje osoba pod dejstvom ajsa oseća:
- osećaj zadovoljstva i samouverenosti,
- pojačana budnost i energija,
- pojačan svrab i češanje,
- škrgutanje zubima i pojačano znojenje,
- ubrzan puls i suva usta,
- ubrzan rad srca i disanje,
- smanjen apetit,
- pojačana seksualna želja
Predoziranje sa fatalnim posledicama
U slučaju predoziranja ajsom može nastupiti smrt i to obično usled srčanog ili moždanog udara. Znaci da je osoba u svoj organizam unela opasnu dozu ovog narkotika i da mora da potraži hitnu lekarsku pomoć su sedeći:
- ubrazan rad srca,
- bol u grudima,
- poteškoće sa disanjem,
- nekontrolisano trzanje udova i grčenje mišića,
- ekstremna uznemirenost i dezorjentisanost,
- iznenadni i jaki bolovi u glavi,
- gubitak svesti,
- moždani udar i srčani udar
Koliko traje "čišćenje" organizma?
Potrebno je da prođe nekoliko dana da ajs izađe iz tela, a tokom tog perioda osoba se oseća potišteno, depresivno, u potpunosti je otuđena od bližnjih i ostatka sveta, nije u stanju da komunicira, a neretko pokazuje i znake agresije i paranoje.
Šta se dešava u telu kod osoba koje ajs uzimaju duže vreme?
U slučaju da osoba duži vremenski preriod uzima ajs, posledice po zdravlje su daleko opasnije.
Ovo su najčešći simptomi koji ukazuju na to da imate posla sa zavisnikom od ovog narkotika.
- ekstremna neuhranjenost usled gubitka apetita,
- nesanica,
- suvoća usta i propadanje zuba,
- hronične prehlade
- poteškoće sa koncetracijom,
- zadihanost i problemi sa disanjem,
- ukočenost mišića,
- anksioznost, paranoja i agresivnost,
- depresija,
- srčana i bubrežna oboljenja,
- povećan rizik od srčanog udara.
- pojačana zavisnost od narkotika,
- finansijski, poslovni i socijani problemi
U kojoj meri ajs izaziva zavisnost?
U poređenju sa osobama koje uzimaju heroin, od koji je čak 50 posto razvilo zavisnost, među korisnicima metafetamina, tačnije ajsa, svega 10-15 posto ne može da kontroliše potrebu za ovim narkotikom. Kako su stručnjaci ocenili, ovo se smatra "blagom" zavisnošću, sličnom onoj koja se razvija kod korisnika kanabisa, ali daleko opasnijim posledicama po zdravlje.
Zahvaljujući značajnim promenama u mozgu do kojih dolazi usled upotrebe metamfetamina, osobe koje su "navučene" na ajs vrlo teško se sa njega "skidaju".
Ova vrsta droge prvi put se pojavila na američkom tržištu 1990-ih godina, a trenutno je "najpopularnija" u Australiji.
(M.G.)