Kijanje, kašljanje, suze... Crveni alarm u Srbiji zbog ambrozije, a evo kako ublažiti simptome

Sve više osoba koje nikada nisu imale problema sa alegijama se sada žali na tegobe izazvane velikom koncetracijom polena u vazduhu

Foto: pixabay.com

Sezona ambrozija uveliko traje a poslednje vesti iz Agencije za zaštitu životne sredine su zabrinjavajuće. Koncetracija polena u vazduhu je alarmantna u većini gradova širom Srbije, a iznosi od dva do čak deset puta iznad graničnih vrednosti.

Foto: Pixabay.com

Simptomi preosetljivosti na ambroziju se manifestuju kijanjem, peckanjem i suzenjem očiju, zapušenošću i obilnim curenjem iz nosa koje može da traje čitave sezone.  Pored navedenih simptoma preosetljivi na polen mogu otežano da dišu i da se žale na stezanje i bol u grudima. To je onda znak da se radi o sezonskoj bronhijalnoj astmi, koja je uzrokovana alergijom na ambroziju. Mogu se javiti i podočnjaci, uzrokovani povećanim dotokom krvi. Ovakvi pacijenti su često razdražljivi, malaksali i bez koncentracije, što im umanjuje radnu sposobnost, a opterećuje okolinu obolelog i otežava uobičajenu komunikaciju - navodi se na sajtu Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju Beograda.

Foto: pixabay.com

Koliko je opasna ova biljka svedoči podatak da je dovoljno samo 10 čestica polena da izazove jake alergijske reakcije, što je znatno manje u odnosu na druge alergene čijih je čestica potrebno 20 do 30.

Kako sprečiti neprijatne simptome koji prate alergiju na ambroziju?

Stručnjaci savetuju da povedete računao ishrani, jer ona u znatnoj meri može ubažiti neprijatne simptome. Prvenstveno, pojačajte ishtranu namirnicama koje su bogate vitaminima B5, B6 i C, flavonoidima (nalaze se u voću i povrću svetlih boja, kao i žitaricama) i beta-karotenom koga najviše ima u šargarepi. Jedite lisnato zeleno povrće, beli i crni luk, ljutu papriku i ren, a poželjno je i da koristite suplemente selena i cinka.

Osim toga, alergolozi apeluju i da preuzmete sledeće korake:

Foto: Profimedia/Panthermedia

- Zatvarajte prozore stana ili automobila

- Tuširajte se i perite kosu svako veče kako biste sprali polen

- Ne sušite veš napolju jer mokar veš sakuplja polen

- Redovno usisavajte stan i brišite podove vlažnom krpom

- Često se presvlačite jer se polen zadržava na odeći

- Izbegavajte baštenske i poljske radove ako burno reagujete na polen ambrozije

- Izbegavajte boravak na planini i na selu

- Ne izlazite iz kuće u toku prepodneva jer je tada koncentracija polena u vazduhu najveća

- Ne šetajte po vetrovitom vremenu, posebno ako je toplo

- Izlazite u šetnju najbolje posle kiše, jer je tada koncentracija polena najmanja 

(Telegraf.rs)