Dve sekunde koje mogu da vam odrede dalji tok života: Upozorenje koje ne smete ignorisati!
Iz Agencije za bezbednost saobraćaja upozoravaju na vozače širom Srbije
Pre samo nekoliko dana četiri porodice su ostale zavijene u crno nakon saobraćajne nesreće koja se dogodila u Tabanoviću kod Šapca. Troje mladih ljudi, koji su se vraćali iz provoda, poginulo je oko pet ujutru kada se "ford fiesta" zakucala u stub javne rasvete. Pretpostavlja se da je uzrok nesreće neprilagođena brzina.
Kontaktirali smo Jasminu Milošević, direktorku Agencije za bezbednost saobraćaja koja nam je rekla da se uprkos tragediji koja se dogodila pre nekoliko dana, i ove i prošle godine beleži smanjenje u stradanju mladih, kako vozača tako putnika.
- Ako pričamo o mladom vozaču on svakako zna dovoljno o vožnji, upravo zato što je položio ispit. Uostalom radi se o punoletnoj osobi koja mora da zna šta je sve njegova zakonska obaveza kada sedne u auto. Prvo, po zakonu mora da veže pojas, a mora da vodi računa i da svi njegovi saputnici koriste pojas - istakla je Milošević.
Ali, zašto onda i dalje veliki broj mladih ljudi gine na ulicama - gde je problem?
- Najveći problem je prekoračenje brzine, delimično i vožnja pod dejstvom alkohola, ali i njihovo neiskustvo. Mladi uglavnom stradaju ne svojom greškom nego zato što nemaju iskustva i ne odreaguju pravilno. Prisutna je i još jedna stvar - distrakcija, odnosno ometači u toku vožnje u koje prvenstveno spada telefon - nastavlja.
Zanimljiv je podatak da je najveći broj vozača koji su izazvali saobraćajnu nesreću pod dejstvom alkohola iz kategorije između 52 i 56 godina!
- Savet za mlade, ali i sve vozače je da apsolutno nikada ne sedaju za volan pod dejstvom alkohola iz razloga što im se remeti percepcija, a vreme reakcije produžava. Na primer, posle dve čašice žestine njima je za dve sekunde odložena percepcija. To znači da dve sekunde kasnije vidi prepreku na putu, samim tim da četiri sekunde kasnije reaguje. A kada je nekom poremećena percepija pitanje je da li će pravilno odreagovati - upozorava.
Kako kaže, u Britaniji je kod mladih ustaljeno da kada izlaze u provod uvek imaju tog jednog koji ne pije nego ih vozi tzv. "bobi".
- Ne mogu ni da kažem uzmite taksi, možda neko nema tu mogućnost. Ali, možda da taj neko ko će da vas vozi ne konzumira alkohol jer će tako sačuvati sebe i svoje prijatelje koje prevozi - zaključuje Jasmina Milošević za "Telegraf".
(T.T./Telegraf.rs)