Žene koje često piju antibiotike rizikuju da obole od ovih opasnih bolesti
Ispijanje antibiotika ne treba shvatati olako
Žene koje piju antibiotike duže od dva meseca bez prestanka imaju povećan rizik od toga da dobiju infarkt ili šlog.
Eksperti veruju da dugotrajnom upotrebom antibiotika ubijamo dobre bakterije u crevima i narušavamo ravnotežu u crevima i rizikujemo upalne procese, zapušenje krvnih sudova i na kraju oštećenje srca.
Ovo stvara kumulativne posledice koje su češće kod žena koje koriste antibiotike i time sebe izlažu većem riziku.
U okviru istraživanja posmatrane su žene koje imaju preko 60 godina i koriste antibiotike više od dva meseca. One imaju 32 odsto veće šanse da dožive infarkt u narednih 8 godina za razliku od onih koje nisu ispijale ove lekove.
Za one od 40 do 59 godine starosti šanse su 28 odsto veće, a za one mlađe od 40 nije postojala neka vidljiva opasnost. Uticaj se oseća u srednjim i poznim godinama života jer kako ove žene stare kod njih je veća potreba za antibioticima i to duži vremenski period pa se tako povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti.
Na 1.000 žena koje uzimaju antibiotike najmanje dva meseca, samo njih 6 ce doživeti oštećenje srca. Antibiotici koji su napravljeni da ubiju opasne bakterije mogu da izazovu bolest i infekciju. Oni pored toga ubijaju i dobre bakterije koje su zaslužene za održavanje balansa u crevima i time povećavaju rizik od virusa, opasnih bakterija i gljivičnih infekcija.
Žene najčešće ispijaju antibiotike su plućne infekcije, infekcije urinarnog trakta i problemi sa zubima. Antibiotike treba ispijati samo kada je to zaista neophodno. Zbog toga lekari ne prepisuju antibiotike tek tako jer vremenom se javlja otpornost na njih.
(Telegraf.rs/dailymail.co.uk)