Da li je neki organ u našem telu uopšte imun na rak?

Da li postoji deo našeg tela koji je imun na rak?

Čuli smo za rak pluća, dojke, mozga, kostiju i prostate, ali da li ste čuli za rak srca ili slezine? Da li su neki organi u našem telu otporni na ovu podmuklu bolest?

Na listi tipova raka Američkog Nacionalnog instituta za rak nećete nači rak srca, slezine ili slepog creva. Na žalost, rak srca postoji, a javlja se kada ćelije u srcu počnu nekontrolisano da se razmnožavaju i rastu u kancerogene tumore kao i u drugim delovima tela. Ne dešava se često, ali je bilo zabeleženih slučajeva i to čak 19 u 2017. godini.

Podmukla bolest može da napadne bilo koji organ u telu. Foto: Tanjug/AP

Tumor se širi na srce iz nekog drugog dela tela, a može da se prenese putem krvi. Kako se retko javlja postoji mali broj istraživanja vezanih za ovu vrstu raka koji najčešće pogađa ljud estarosti od 50 do 60 godina.

Prognoze za rak srca obično nisu dobre, ali rana dijagnoza i operacija daju šanse da s euz hemoterapiju produži životni vek.

Slezina je organ koji jako zbunjuje sve nas. Veličina i težina variraju od osobe do osobe, a prosečna težina joj je 150 grama, kao jedna srednja jabuka. Dugačka je 10 do 11 centimetara i obično je veličin ejedne šoljice za kafu. Veoma je važan organ za fetuse jer stvara crvena krvna zrnca, a prestaje to da radi kada se rodimo. Svakako, kasnije u životu igra veoma važnu ulogu u imunom sistemu. Ovde se rak retko kada javlja. Kao i kod srca, tumor može da nastane u samom organu ili da do njega dođe putem krvi. Kako je deo limfnog sistema, ovde često dolazi do pojave limfoma. Simptomi su uvećana slezina, a tretman je isti kao i kod drugih oblika tumora.

Javlja se ređe nego rak srca, a u poslednjih 30 godina zabeleženo je samo 7 slučajeva u Norveškoj. Doktori veruju da je procedurom uklanjanja slezine problem rešiv, jer odrasla osoba može da živi nesmetano bez slezine.

Tumor srca i slezine je redak, ali se ipak javlja. Foto: Profimedia

Slepo crevo je možda bespotrebno u našem telu, ali nije imuno na rak. Nije sasvim beskorisno, jer radi povezano sa limfnim sistemom i bakterijama koje su povezane sa varenjem hrane. Ovde može da se pojavi čak do 10 različitih vrsta tumora, ali su svi na svu sreću retka pojava.

Istraživači sa norveškog Centra za rak istakli su da ne postoji organ u telu koji je imun na rak. Ćelije u telu se razmnožavaju i reprodukuju, a bilo kakva greška može da dovede do pojave raka. Dokumentovan je čak i rak placente u Norveškoj što je veoma redak slučaj.

Najčudniji oblik raka za koji smo čuli je rak pantljičare koji je zabeležen kod jednog pacijenta u Kolumbiji. Nakon što je prijavio lekaru da se loše oseća, otkriveno je da ima nekoliko tumora u telu, a da je najčudniji zapravo rak pantljičare. Kako mu je zbog HIV-a imuni sistem bio oslabljen, on se razboleo i nažalost umro u kratkom vremenskom periodu.

(Telegraf.rs/realclearscience.com)