Kombinacija ove dve stvari može da smanji šansu žene da zatrudni za 25 odsto

Ranija istraživanja su pokazala da povišen nivo hormona stresa (kortizola) u telu žena može da spreči ovulaciju

Naučnici sa Univerziteta Boston u SAD-u su pokrenuli studiju u kojoj su obuhvatili skoro 5000 žena koje su pokušavale da ostanu trudne. Uporedili su izloženost stresu sa šansom za začećem i otkrili da je kod žena koje su prijavile da osećaju najveći pritisak zbog obaveza na poslu, šansa da zatrudne čak 25 odsto manja.

Masna kosa muči svaku drugu ženu: Frizeri otkrivaju koji šampon je najbolji i da li uopšte postoji rešenje

- Ženama koje pokušavaju da dobiju dete bi trebalo pojasniti važnost postizanja zdrave ravnoteže između posla i porodičnog života, pa im pomoći da to realizuju. Ova studija definitivno ne dokazuje da stres izaziva neplodnost, ali pruža dokaze koji potkrepljuju povezanost mentalnog zdravlja sa dobrobiti tela. - objasnila je dr Amelija Vesvlink, glavna autorka studije.

U njenom istraživanju je učestvovalo 4769 žena u dobi od 21 do 45 godina i 1272 muškarca starijih od 21 godine. Pratili su parove 12 meseci ili do začeća. Proučili su podatke muškaraca i kod njih su povezivali stres sa neplodnošću, međutim nisu pronašli toliko negativan uticaj kao što stres ostavlja na žene koje pokušavaju da dobiju dete.

Nivo stresa američkih i kanadskih državljana su merli pomoću instrumenta koji nazivaju - skala percepcije stresa (PSS). Istražili su kako učesnici doživljavaju svoj život i uzeli u obzir i njihovu rasu, etničku pripadnost, dohodak, način ishrane, navike u spavanju i učestalost polnih odnosa. Otkrili su da žene mlađe od 35 godina imaju problema sa začećem ukoliko su pod stresom.

Ranija istraživanja su pokazala da povišen nivo hormona stresa (kortizola) u telu žena može da spreči ovulaciju. Žene koje rade stresne poslove su pod većim rizikom od nemogućnosti začeća.

8 znakova da je vaše telo u opasnosti zbog stresa:

Osip - Ako vam se na koži naglo pojave crvene kvržice koje svrbe, za to bi krivac mogao da bude stres, a ne alergij. Kada je telo pod prevelikim stresom, imuni sistem u telu slabi i teže mu je da se bori protiv bolesti. To je razlog zašto koža postaje previše oetljiva na spoljašnje faktore - sapun, hladnoću ili vrućinu, na losion, deterdžent...

Gojenje - Stres podstiće pojačano otpuštanje kortizola, hormona stresa koji narušava sposobnost tela da obradi šećere u krvi. Zbog toga se menja i način na koji telo metaboliše masnoće, proteine i ugljene hidrate, a to može dovesti do gomilanja viška kilograma. Stres je, takođe, često krivac za okretanje nezdravim prehrambenim navikama i prejedanju.

Glavobolja - Ako nikada niste previše patili od glavobolje, a u zadnje vreme je imate često - razlog tome može biti previše stresa u vašem životu. Stres oslobađa određene hemikalije u mozgu koje mogu izazvati promene na nervima ili krvnim sudovima.

Nadutost i gorušica- Stres može poremetiti rad probavnog trakta na više načina, podstiče povećanu proizvodnju želudačne kiseline što vodi gorušici. Takođe, usporava probavu hrane iz želuca, a to izaziva gasove i nadutost. Kada se problemi s aprobavom nastave u debelom crevu, mogući su i dijareja ili grčevi.

Česte prehlade - Stres slabi imunitet zbog čega možete postati skloniji prehladama. Istraživači sa Univerziteta "Carnegie Mellon" u Pitsburgu su zarazili volontere virusom prehlade. Deo njih je bio pod stresom i kod njih je bilo dvostruko više obolelih nego u grupi u kojoj nije bilo stresa.

Akne - Ako inače imate lepu kožu i niste u godinama kada se one pojavljuju, akne se mogu zbog stresa. I u ovom slučaju je za to zaslužno pojačano lučenje kortizola. U stresu žlezde proizvode više masnoća, a višak ostaje zarobljen u folikulima zajedno sa prljavštinom i mrtvim ćelijama kože pa se pojavljuju akne.

Zbrka u glavi - I psihičke bolesti nastaju zbog stresa. Previše kortizola u telu otežava koncentraciju i fokusiranje. Sve to vodi do problema sa pamćenjem, depresije i anksioznosti.

Ispadanje kose - Jak i dugotrajan stres rezultira fazom odmaranja folikula dlake. To rezultira pojačanim ispadanjem kose. Takođe, može izazvati to da imuni sistem napadne folikule i da u tom slučaju kosa počne da ispada. Kosa može oslabiti i zbog nedostatka gvožđa u organizmu.

VIDEO: Sva pozitivna dejstva smeha

(Telegraf.rs / Izvor: dailymail.co.uk)