Evo kako trening u teretani može da izazove srčani udar - a ovo su prvi znaci upozorenja

Ukoliko naporno vežbate morate da obratite pažnju na vaše zdravlje

Odlazak u teretanu je uvek dobra ideja, ali ukoliko vežbate pod nadzorom stručnjaka kji je upoznat sa vašim zdravstvenim stanjem i zna da li imaet nekih hroničnih problema.

Preminuo vlasnik beogradskog poznatog restorana u teretani

Vežbanje troši organizam i neophodno je da vežbate umereno i da pravite pauze u vežbanju. Naporne vežbe povećavaju rizik od srčanih udara i zastoj u radu srca. Pre nego što se upustite u avanturu zvanu vežbanje u teretani, informišite se o stručnosti osoblja i obavestite trenera o vašem zdravstvenom stanju jer ćete samo tako moći da vežbate sigurno.

Iako redovnim vežbanjem jačate mišiće, a time i srce, vežbanje nije bezopasno. Neophodno je da vašem organizmu priuštite odmor, a pauze su obavezne u sledećim situacijama:

- ako osetite slabost u mišićima i telu;

- primetite vrtoglavicu ili nelagodan osećaj u glavi;

- primetite oticanje nekog dela tela;

- osetite pritisak u grudima, vratu, ruci, vilici ili ramenu;

- osetite da nešto nij eu redu sa vašim organizmom.

Izbegavajte ekstremno tople ili hladne tuševe nakon vežbanja jer time samo opterećujete srce. Ukoliko pravite pauzu u vežbanju nekoliko dana, po povratku u teretanu krenite sa laganim vežbama. Nemojte da idete na trening ako imate temperaturu, piše webmd.com, a obavezno prekinite vežbanje ako vam srce lupa drugačije.

Ako dolazite teško do daha i brzo se umarate, definitivno vam treba sporiji tempo. Ukoliko primetite da se neki od gore navedenih simptoma ponavlja, obavezno posetite lekara i posavetujte se sa njim o načinu vežbanja koji je u skladu sa vašim zdravstvenim stanjem.

VIDEO Ko kaže da trening i vino ne idu zajedno:

(Telegraf.rs)