Šta je opasnije po vaše zdravlje - e-cigarete ili obične?
Pušenje e-cigareta može dovesti do upale pluća, a to se dešava čak i kad se puši čista vodena para
Prema američkom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti, u 2016. godini je više od 15 među isptanih 100 osoba, starijih od 18 godina već duže vreme pušilo cigarete. To znači da 37,8 miliona odraslih u SAD trenutno puši cigarete. Poslednjih nekoliko godina su se rasprostranile i elektronske cigarete kao "manje štetna" zamena za klasične, ali se i o njihovoj zdravstvenoj bezbednosti povela polemika.
Prema novoj studiji koju je finansirao "Cancer Research UK", ispada da su elektronske cigarete ipak sigurnije od običnih, ali i one sa sobom nose određene rizike.
Osnova studije je bila procena potencijalnih rizika od dugotrajne upotrebe e-cigareta, kao i upoređivanje sa pušenjem klasičnih cigareta. Njihov cilj je bilo upoređivanje izloženosti nikotinu i kancerogenim materijama povezanim sa duvanom. U istraživanju su proučavali i nekadašnje pušače koji sada koriste e cigarete. Tako su istraživači regrutovali sledeće grupe učesnika: nekadašnji pušači sa sadašnjom dugotrajnom upotrebom e-cigareta, dugoročni korisnici e-cigareta i pušači običnih cigareta.
Da bi se utvrdili njihovi rezultati, istraživači su procenili sociodemografske i pušačke karakteristike svakog učesnika. Učesnici su davali uzorke urina i pljuvačke i analizirani su na biomarkere duvana, nikotina i drugih isparljivih organskih jedinjenja. Rezultati pokazuju da su samo samo korisnici E cigareta pokazali najniže nivoe kancerogena u poređenju sa pušačima koji puše obične cigarete. Istraživači su nakon analize uzoraka pluća od 181 učesnika, otkrili da su nivoi NNAL-a, što je hemikalija povezana sa rakom, bila za 97,5 procenata niža kod bivših pušača koji su se prebacili na e-cigarete u poređenju sa onima koji su nastavili da puše.
Jedan od naučnika na projektu, Lajon Šahab, kaže da je poruka za svakoga da će dugoročna upotreba e-cigareta imati veću zdravstvenu korist u odnosu na rizik od karcinoma, u poređenju sa onima koji puše. On dodaje da su e-cigarete svakako sigurnije od pušenja običnih.
Zdravstveni rizici e-cigareta
Samo zato što je nešto zdravija alternativa nečemu nezdravom, ne znači da je njeno dugoročno korišćenje dobro. Prethodna studija dokazuje da su e-cigarete bolje za korišćenje od običnih, ali postoje i određeni zdravstveni rizici koji dolaze sa njima. Jedna studija sprovedena na "Blumberg School of Public Health" na Univerzitetu "Johns Hopkins" je pokazala da e-cigarete imaju potencijal da oslobode visoke količine toksičnih metala u svojim isparenjima. Da bi zaključili svoje nalaze, naučnici su ispitali 56 korisnika e-cigareta i ustanovili da je veliki broj e-cigareta ispustio isparenja na nebezbednim nivoima hroma, mangana, olova i nikla. Iako je ovo mala studija, ona pruža relevantne informacije za korisnike.
Druga studija koju je sproveo UNC Medicinski fakultet, a objavljena je u Američkom magazinu "Journal of Respiratori and Critical Care Medicine" otkrila je da e-cigarete ne izazivaju samo isti imuni odgovor kao obične cigarete, već podstiču i jedinstveni imuni odgovor. Doktor Pušan Jani, pulmolog u Medicinskom centru "Memorijalnog medicinskog centra Hermann-Tekas" i "UTHealth", navodi da kada pluća osećaju da nešto nije u redu, imuni sistem ih priprema za napad (najčešće kašalj).
Doktor Kedrik Rutland, lekar za lečenje pluća i pomoćnik kliničkog profesora na Kalifornijskom univerzitetu u Medicinskoj školi "Riverside" je dodao da pušenje e-cigareta može dovesti do upale pluća, a to se dešava čak i kad se puši čista vodena para.
E-cigarete predstavljaju sigurniju alternativu pušenju običnih cigareta, ali to ne znači da ne treba da razmislite o presanku pušenja. Obe vrste imaju određeni zdravstveni rizik kao i mnoge stvari na ovom svetu, ali najjednostavnije rešenje za dilemu koje su bolje - je prestanak pušenja bez prelaska na elektronske cigarete.
(Telegraf.rs / providr.com)