Ako vam već oko 3 popodne pada glava - možda patite od ove opasne degenerativne bolesti

Ovo je čvrst dokaz da su spavanje i zdravlje mozga i te kako povezani

Čak i ako imate osam sati čvrstog sna, već oko 15 sati osećate nagli pad energije i jako vam se spava? To vam se redovno dešava čak i kada se naoružate grickalicama i kafom? Konstantna pospanost i jak umor su zpravo simptomi jedne podmukle boljke, zato bi trebalo da prekontrolišete svoje simptome.

Zeleni napitak leči od prolećnog umora - i budi iz zimskog sna

Nova studija objavljena u medicinskom časopisu "JAMA Neurology" kaže da prekomerna pospanost tokom dana može biti rani znak Alchajmerove bolsti. Prošle studije su otkrile da dremanje tokom dana otklanja amiloide u mozgu (proteine koji su odgovorni za uništavanje nervnih ćelija). Pre ove studije naučnici nisu znali da prirodno nastajanje amiloida dovodi do poremećaja spavanja i da doprinosi njihovoj izgradnji.

VADIČEP NOKTI su novi hit - pogledajte kako se prave (FOTO) (VIDEO)

Doktor Prašanti Vermuri, profesor radiologije na klinici Mejo je sproveo studiju na klinici u kojoj je ispitivao uticaj umora na Alchajmerovu bolest. U studiji je učestvovalo 3.000 osoba. Iz te grupe doktor Vermuri je odabrao 283 odrasle osobe, bez demencije. Sve osobe su bile starije od 70 godina i redovno su im rađeni skenovi amiloida u mozgu, a uz to su još odgovarali i na pitanja o svojim navikama spavanja.

Oko 22 procenta učesnika je prijavilo dnevnu pospanost, a kod njih je uočen povećan nivo amiloida. Ono što je zabrinjavajuće je da se protein uglavnom akumulira u delovima mozga osoba koje imaju Alchajmerovu bolest.

Studija nije odgonetnula da li višak amiloida izaziva problem pospanosti ili je obrnuto, ali je svakako dokaz da su spavanje i zdravlje mozga i te kako povezani.

(Telegraf.rs / wellandgood.com)