Lekari tvrde da je moguće povratiti vid potpuno prirodno - evo i kako
Ukoliko ste ikad imali problema sa vidom ili ako vam je dijagnostifikovana makularna degeneracija ili katarakta sve što ste mogli da čujete od lekara je da će se bolest tokom vremena pogoršati. Verovatno su vam rekli da je nemoguće da se prethodno stanje povrati ili regeneriše. Farmaceutske i hirurške intervencije mogu da uspore napredak bolesti, ali ne i da ga obrnu.
10 zdravih higijenskih navika koje su u stvari jako opasne
A da li ste ikad čuli za neurogenezu?
Uprkos svemu što ste čuli postoji proces koji se zove neurogeneza i on vam može pomoći. Neurogeneza označava rast novih neurona u mozgu, a samim tim može da regeneriše hipokampus čija oštećenja igraju glavnu ulogu u razvoju mnogih bolesti kao što su Alchajmerova bolest i demencija.
Možda se pitate zašto spominjemo mozak kad govorimo o očima. Zato što su naučnici počeli da istražuju kakve efekte može da ima rast novih neurona na vid. Vid je deo centralnog nervnog sistema i mozak ima dosta uticaja na njega još od fetalnog perioda razvoja. Pa, šta su to naučnici otkrili?
Spiritualisti tvrde: Anđeli su svuda oko nas, a sa ovih 5 znakova nas upozoravaju na opasnost
Oči, takođe, imaju ćelije koje mogu da se regenerišu.
Istraživači su došli do revolucionarnog otkrića da mogu da regenerišu ćelije retinalnih ganglija koje su odgovorne za prosleđivanje informacija od očiju do mozga.
Kako da zaštitite i sačuvate zdravlje očiju?
Na osnovu otrkrića o regeneraciji ćelija, istraživači su ustanovili niz tretmana i terapija koje pomažu zdravlju očiju. Regenerativne terapije treba da služe za ubrzavanje rasta novih retinalnih ganglija. Konkretno postoje dve metode koje se već koriste:
1. Terapija matičnim ćelijama
Matične ćelije mogu da se koriste za ubrzavanje rasta novih ganglija, osim toga kada se uzgoje u laboratoriji mogu da se presade u mrežnjaču. Ipak, ovaj proces je lakše opisati nego odraditi. Mogu proći čak i nedelje da se uzgoje odgovarajuće matične ćelije, a njihovo čuvanje je teško. Dobar tajming u ovom procesu je najvažniji.
2. Terapije reprogramiranja
Druga strategija uključuje skupljanje ćelija rožnjače da bi se reprogramirale. Zanimljivo je i to što postoji jedna vrsta životinje koja može da to uradi sasvim prirodno. Riba nazvana "zebrica" može da reprogramira ćelije na način koji joj je potrebno. Istraživači su ovaj princip ispitivali na pacijentima koji boluju od makularne degeneracije i genetski nasleđenih poremećaja rožnjače i pokazao se kao uspešan.
Da li se može stimulisati regeneracija očiju kod kuće?
Budućnost regeneracije očnog tkiva izgleda obećavajuće, što bi bio veliki napredak u otkrivanju novih terapija. Naučnici tvrde da se ovaj proces može uraditi na prirodan način i da je stanje kod 17 procenata pacijenata bilo poboljšano, a kod 55 procenata pacijenata je povećan rast novih ganglija.
Evo šta treba da radite kod kuće da biste sačuvali i poboljšali svoj vid:
1. Radite aerobik bar 20 minuta dnevno
3. Sunčajte se 30 minuta dnevno (odnosno provodite vreme na sunčevoj svetlosti)
3. Probajte da postite jer to pomaže odmor i regeneraciju organizma, pa tako ubrzava izlečenje
4. Unosite Omega 3 masne kiseline
5. Dodajte prebiotska vlakna ishrani, ona pretvaraju bakterije u probiotske kulture
6. Jedite kurkumin da poboljšate raspoloženje i kognitivne sposobnosti
7. Izbacite šećere i procesuiranu hranu iz ishrane
8. Pijte zeleni čaj jer je bogat antioksidansima
9. Održavajte umerenu kilažu
10. Negujte lepe veze koje vas čine srećnima
11. Naspavajte se
12. Smanjite nivo stresa, hormon stresa (kortizol) može da smanji regeneraciju ganglija
13. Dodajte magnezijum ishrani
14. Dodajte cink svojoj ishrani
15. Jedite hranu bogatu antioksidantsima jer ona poboljšava vid
(Telegraf.rs / mindbodygreen.com)