OPREZNO SA SUVIM VOĆEM: Da li je ono zaista toliko zdravo?
Suvo voće, bez obzira na njegovu smanjenu veličinu, može da predstavlja pravu energetsku bombu
Razlog za to je veliki procenat vlakana i hranljivih materija koji ostaje kada se voću oduzme voda.
6 namirnica koje koje su MNOGO ZDRAVIJE ako ih kupujete smrznute
PRAVA ISTINA O ŠEĆERU U VOĆU: Da li od njega zaista možemo da se ugojimo?
Najbolji primer za to je suva kajsija gde u pola šolje ovog suvog voća ima 4,7 grama vlaka, dok u istoj količini sveže ima samo 1,6grama. Suvo voće je dobar izvor antioksidanata i vitamina B.
Istraživanja su pokazala da osobe koje konzumiraju suvo voće imaju zdravije navike u ishrani i manju telesnu masu. Svakako treba imati na umu da je procenat šećera kod suvog voća veći nego kod svežeg. Zbog toga neki ljudi moraju da budu oprezni kada konzumiraju suvo voće. Na primer, šolja svežeg grožđa ima 23 grama šećera i 104 kalorije, dok ista količina suvog grožđa ima 116 grama šećera i 5 puta više kalorija.
Kada je konzumiranje suvog voća u pitanju, preporučuje se 15 grama ovakvog voća po obroku. Suvo voće može da bude jako zdrava užina, posebno ako je kombinovano sa orašastim voćem. Ako želite da smršate, vodite računa da ograničite unos suvog voća kako ne biste usporili proces sagorevanja masti.
Izbegavajte suvo voće kojem je u procesu sušenja dodat šećer, što je slučaj sa ananasom i drugim kandiranim voćem. Ako ste osetljivi na neke konzervasne ili imate astmu, birajte organske proizvode koji ih ne sadrže.
(Telegraf.rs)