Mogu da oslepe, otruju i oćelave: Zbog omiljenih sobnih biljaka možete da završite u bolnici

Biljke oplemenjuju naše domove, ali bi trebalo da ih birate oprezno jer neke od njih mogu biti veoma opasne

Iako čine da dom izgleda lepše, neke od ovih biljaka mogu biti opasne po zdravlje ako se nađu u organizmu, dovesti do alergijskih reakcija ako ih dodirnemo ili koža dođe u kontakt sa njima.

Zašto nikako ne smete da pijete hladnu vodu da biste se rashladili

Znaci upozorenja koji govore da u telu raste rak - a redovno ih ignorišemo

Međutim, biljke ne dolaze sa upozorenjem na saksiji i zbog toga kupci moraju sami da se informišu o potencijalnim opasnostima koje mogu da izazovu po naše zdravlje.

Ovo su biljke koje se najčešće nalaze u našim stanovima i koje mogu da dovedu do određenih zdravstvenih problema:

Filadendron

Ovo je jedna od najčešćih biljaka koje se mogu naći u stanovima, ali ako se kojim slučajem konzumira, može dovesti do oticanja usana, povraćanja i dijareje.

Difenbahija (Diffenbachia)

Ukrasna biljka koja je vrlo zastupljena u mnogim našim kućama, stanovima, kancelarijama. To je omiljena sobna biljka ali vrlo opasna. Ako se samo parče lista poliže nastupa žestoki bol usana, a za nedelju dana, neoprezna osoba zanemi. Ako sok ove biljke dospe u oči izaziva slepilo. Prilikom brisanja prašine sa lista može se javiti crvenilo i svrab na koži.

Klivija

Sadrži likorin koji u visokim dozama može da izazove paralizu. U manjim dozama može da dovede do trovanja i povraćanja.

Flamingov cvet

Tropska biljka specifičnog oblika s tamnozelenim srcolikim i mesnatim lišćem te najčešće crvenim cvetovima. Jedenje delova ove biljke može da izazove peckanje u ustima koje s vremenom buja i izaziva plikove. Otrov takođe deluje na glas koji može da promukne. Sve to može da dovede do izrazito bolnih oteklina i opeklina unutar sistema za varenje, a može da dovede i do gušenja.

Fikus

Poznat i pod nazivom Benjaminovo drvo, fikus je vrlo česta ukrasna biljka, ali u svom lišću ima mlečni sok koji je otrovan. Postoji oko 800 podvrsta fikusa, a gotovo sve vrste u dodiru s kožom izazivaju oticanje i svrab. Ako dođe do trovanja, potrebno je posetiti lekara koji će propisati nešto za alergije i upale.

Hortenzija

Grm s drvenastim stabljikama na kojima rastu nazubljeni ovalni listovi i veliki loptasti cvetovi koji mogu biti beli, ružičasti i raznih nijansi crvene boje. Može da naraste i do četiri i po metra visine. Iako cvet deluje bajkovito, poput kakvog velikog pamučnog balona, on može da izazove bol u stomaku čak i nekoliko sati nakon što ga pojedete. Osim toga, česti simptomi su povraćanje, svrab kože, slabost i znojenje. Neki podaci pokazuju i da jedenje cveta hortenzije može da izazvove komu, napade slične epileptičnima i nepravilan rad krvotoka. Srećom, postoji protivotrov.

Paprat

U toku noći apsorbuju kiseonik i ispuštaju ugljen dioksid koji može dovesti do jutarnjih glavobolja, bez vidljivih razloga. Pored toga, jak miris ljiljana može izazvati nesanicu. Ove biljke nikako ne smete da držite u spavaćim sobama.

Jagorčevina

Ova biljka je veoma dekoratvnog izgleda, podseća na ljubičicu na prvi pogled. U korenima dlačica na listovima nalazi se sekret primin. Ako imate osetljive ruke obavezno ih zaštitite pri dodirivanju jagorčevine, jer može izazvati teške promene na koži.

(Telegraf.rs)