20 zemalja u kojima se Srbi mogu besplatno lečiti, ali evo šta moraju da urade pre toga
Ako putujete u neku od ovih 20 zemalja, ne morate da se brinete za putno osiguranje...
Srbija ima potpisan sporazum sa 20 zemalja u kojima se može koristiti besplatno zdravstveno osiguranje uz posedovanje dvojezične Potvrde o osiguranju.
Izdavanje ove potvrde je besplatno, a vrši ga nadležna filijala Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje. Od svih zemalja sa kojima imamo sporazum jedino se u Poljskoj i Velikoj Britaniji kod državnog lekara može samo sa pasošem.
Nažalost, sa Grčkom u kojoj letuje najviše srpskih turista nemamo potpisan sporazum ovakve vrste, pa se zdravstveno osiguranje plaća u privatnoj režiji.
Zemlje sa kojima Srbija ima potpisan međunarodni sporazum o besplatnom zdravstvenom osiguranju su Austrija, Belgija, BiH, Bugarska, Velika Britanija, Italija, Luksemburg, Mađarska, Makedonija, Nemačka, Poljska, Rumunija, Slovačka, Francuska, Holandija, Hrvatska, Crna Gora, Češka, Slovenija i Turska.
Kako do besplatnog zdravstvenog osiguranja u inostranstvu?
Potvrdu o osiguranju izdaje nadležna filijala RFZO na osnovu nalaza i mišljenja Lekarske komisije da li ce ne boluje, odnosno da nije bolovalo od akutnih ili hroničnih bolesti u akutnoj fazi u poslednjih 12 meseci, odnosno da se lice ne nalazi u stanju koje bi ubrzo zahtevalo posebno lečenje. U ovo spada i trudnoća.
Potrebno je priložiti nalaz i mišljenje izabranog lekara i overenu zdravestvenu knjižicu koje se lično podnosi Lekarskoj komisiji nadležne filijale Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.
Obrazac možete preuzeti na sajtu RFZO.
Potvrda se izdaje najduže za period od 90 dana od dana izdavanja, a izdavanje se obezbeđuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Šta ako vam je hitno potrebna medicinska pomoć u inostranstvu?
U slučaju potrebe za medicinskom pomoći u zemlji sa kojom je zaključen ugovor, osigurano lice predaje dvojezični obrazac nosiocu inostranog zdravstvenog osiguranja u mestu privremenog boravka.
Ako kojim slučajem obrazac nije izdat pre polaska na put, a ukazana je hitna medicinska pomoć u inostranstvu, dvojezični obrazac se, na zahtev inostranog nosioca zdravstvenog osiguranja, izuzetno može i naknadno izdati, naravno ukoliko je ova mogućnost predviđena ugovorom.
Uz zahtev za naknadu troškova potrebno je priložiti fotokopiju medicinske dokumentacije iz zdravstvene ustanove u kojoj su pružene zdravstvene usluge, kao i originalni račun, odnosno dokaz da su usluge plaćene.
U slučaju da osigurano lice nije pribavilo potvrdu pre odlaska na put, a platilo je troškove hitnog lečenja u zemlji sa kojom nije zaključen ugovor, poput Grčke, osigurano lice nema pravo na naknadu tih troškova.
(Telegraf.rs)