Najefikasniji trikovi za grčeve kod beba
Grčevi mogu početi nakon nekoliko nedelja od rođenja bebe (najčešće između 4. i 6. nedelje)
Iako su potpuno bezopasni, grčevi kod beba mogu biti veliki izvor frustracije kako za roditelje, tako i za bebu. Kako bi se u što većoj meri ta frustracija smanjila, pomoć mogu biti ovi trikovi:
Ugrejte posteljinu za krevetac
Sami grčevi kod beba nisu toliko problem koliko činjenica da svaka neprijatnost razdražuje bebu. Pa tako, sem masaže stomaka, raznih preparata koje može pripisati pedijatar i starog dobrog nosanja na ruke, dovoljno je napraviti sredinu koja će pomoći bebi da se smiri i po mogućstvu uspava.
U ovome veliku pomoć može da pruži zagrejana posteljina za bebe. Naime, ako se posteljina zagreje, beba će se brže umiriti, opustiti i zaspati, pa samim tim i skratiti epizoda plača zbog grčeva.
Otkucaji i mamin miris dodatno će umiriti bebu
Dodatan trik: ne samo što topla posteljina za krevetac doprinosi smirivanju grčeva kod beba i njenom bržem uspavljivanju, ako blizu bebinog uzglavlja stavite i analogni sat koji kuca i maminu majicu, to će dodatno umiriti bebu.
Miris mame, kao i otkucaji sata koji podsećaju na otkucaje maminog srca i zvuke koje je beba doživljavala još u stomaku biće uteha bebi koja će se brže i lakše uspavati.
Ovo je mali trik koji mnogi roditelji ne znaju, a koji može u velikoj meri da im pomogne da makar malo predahnu i odmore dok beba spava u svom krevecu.
Bela buka
A kada smo već kod zvuka koji bebu podsećaju na udobno i bezbedno vreme koje je provela u maminom stomaku, tu je i pomalo čudna, ali veoma efikasna - bela buka. Belu buku čine zvuci poput fena, usisivača, aspiratora u kuhinji koji proizvode zvuke koji smiruju bebu jer su najviše nalik "buci" koju je beba devet meseci imala prilike da osluškuje u stomaku.
A kada ništa drugi ne upali, tu su kolica i šetnja
Nekada grčevi mogu u toj meri da uznemire bebu da deluje da ništa ne može da je smiri osim "truckanja" u kolicima i šetnje na svežem vazduhu.
Kako bi roditelju što brže mogli da izađu iz kuće i jednom rukom da pripreme kolica, preporuka su kvalitetna kišobran kolica koja se mogu upotrebljavati od samog bebinog rođenja.
Iako mnogi roditelji za taj prvi period uzimaju glomazna klasična kolica, danas se u ponudi mogu naći vrhunski modeli kišobran kolica koji nimalo ne zaostaju po karakteristikama za klasičnim modelima, a koji su opet kompaktni, lagani i jednostavni za korišćenje.
Kada bi beba stalno na ruke, spas su ergonomske nosiljke
I pored želje da roditelji umire bebu noseći je u naručju, ponekad premor stigne na naplatu. Uostalom, ruke se ne moraju toliko opterećivati ako se nabavi nosiljka za bebe.
Ovde je vrlo važno da se prate instrukcije vezane za uzrast i korišćenje i da su u pitanju ergonomske nosiljke poput sling marame, mei tai nosiljki i nosiljki sa kopčama koje nude najveću udobnost roditeljima.
Trik sa nosiljkom možda je i najdelotvorniji jer nudi bebi ono što najviše voli - toplinu, miris roditelja i neposredan kontakt.
Ukoliko im ove nosiljke "legnu", roditelji će takođe neizmerno uživati jer ergonomske nosiljke nude i masimalnu udobnost za onoga ko ih nosi, uz slobodne ruke i puno srce jer im je beba tik uz njih i potpuno zadovoljna.
(Telegraf.rs/PR)