Srbi sve češće u kafanama slave polazak đaka prvaka u školu: Kakve poruke šaljemo deci?

Nekada se ovaj dan značajan za đaka prvaka obeležavao u krugu porodice, ali je novo vreme donelo i nova "pravila"

Ilustracija; Foto: Telegraf, Tanjug/AP

Proslava polaska u školu đaka prvaka nekada je bila događaj koji se obeležavao u krugu porodice. Ali, poslednjih godina sve češći je slučaj da se ovaj važan trenutak slavi u kafanama i restoranima, uz veliki broj zvanica.

To je posebno popularno bilo ove godine, bez obzira na pandemiju korona virusa.

- Mi smo i pre korone slavili sinovljev polazak u prvi razred u kafani - kaže za Telegraf Dragan M, tata dvoje školaraca.

- Za našu porodicu to jeste bio značajan događaj, ali smo u kafani ručak pravili i iz praktičnih razloga.

Iskustvo jednog tate: "U kafani je jednostavnije"

On navodi i koji su to "praktični razlozi" naterali suprugu i njega da detetov polazak u školu obeleže u kafani, zajedno sa familijom, prijateljima i komšijama:

- Običaj je da kada dete polazi u školu dolaze rodbina i komšije da čestitaju, ali se to oduži na dve sedmice u kojima se u kući prave razne đakonije za posluženje. Kad je naša kćerka polazila u prvi razred, supruga je dve nedelje padala s nogu pripremajući hranu za sve koji su dolazili da čestitaju detetu početak novog poglavlja u životu. Ovako je mnogo jednostavnije; one za koje znate da će doći, pozovete u restoran na ručak i završite sve o jednom trošku.

Ono što jeste zanimljivo da proslava u restoranu polaska u školu gostima stvara veću obavezu, pa su tako i pokloni za školarca skuplji.

- Proslava jeste imala za posledicu to što je sin dobio mnogo skuplje poklone i uglavnom novac, nego kćerka koja je pošla par godina ranije u školu i čiji polazak smo obeležili kod kuće - podelio je ovaj tata svoje iskustvo.

Pomodarstvo ili praktično rešenje?

Da li je proslave polazaka u školu u restoranima i kafanama posledica praktičnosti, nekog novog trenda ili smo se samo uželeli druženja posle dve godine pandemije, pa u svemu vidimo povod za slavlje?

- U ovom slučaju zapravo imamo mešavinu svega toga - pomodarstva, želje za kafanom i druženjem, a moglo bi da se prihvati i da je to praktično rešenje za mnoge porodice - kaže za Telegraf psihoterapeut Ana Popović.

Ona objašnjava da se vremena menjaju i da je nekada bilo sasvim prirodno da se ovakvi događaji obeležavaju u krugu porodice.

- Polazak u školu odavno je obeležavan kao neka vrsta porodičnog praznika. Kao što se većina nas seća, mame su pravile tortu i spreman je ručak na koji su dolazile beke i deke, tetke i stričevi i njihova deca, ako ih imaju - kaže psihoterapeut i dodaje da to uvek imalo poruku za dete.

Foto: Shutterstock

Kako navodi, i deca su se na taj način malo i psihološki pripremala za novu situaciju koja ih je očekivala.

- Detetu i njegovom polasku u školu na taj način se davalo na značaju, što je nekako i prirodno, jer je to važan momenat u njihovom odrastanju. Međutim, treba uzeti u obzir da nijedno preterivanje nije dobro, pa ni to da se polazak u školu recimo slavi sa 50 ljudi, sa sve muzikom - navodi Popović.

Ona dodaje da su jedno praktični razlozi koji mogu da budu opravdani, ali da je potpuno druga stvar ako govorimo o terevenkama.

Proslava u kafani nije prijatna za goste 

- Moguće je i to da su se ljudi u ovoj pandemiji uželeli druženja i kafana, pa koriste svaku priliku i povod za tako nešto. Onda su i polaske dece u školu pretvorili u ozbiljna slavlja, kao ona koja se prave povodom prvog rođendana ili punoletstva, sa sve živom muzikom i uz gozbu. Fenomenološki to je vrlo zanimljivo, ali ne možemo da donosimo sud,  jer motivi roditelja mogu da budu različiti - objašnjava psihoterapeut.

Na pitanje kako deca mogu da dožive tekve proslave povodom njihovog polaska u prvi razred, sagovornica Telegrafa kaže:

- Ne možemo to da izdvojimo iz porodičnih odnosa inače. Deca će to doživeti onako kako im roditelji predstave. Tamo gde se takvi događaji prave iz pomodarstva, oni će to tako i shvatiti, pa će smatrati da je taj momenat njihov i da se ceo svet vrti oko njih i njihovog polaska u školu. Druga deca će to shvatiti kao važan događaj za celu porodicu, koji je vredno obeležiti, jer se njima dešava nešto značajno.

Zanimljivo je da proslava u kafani "povećava" i vrednost poklona.

- To jeste interesantno kao pojava, jer zvanice osećaju veću obavezu i smatraju da je, recimo, pernica "sitan" poklon za kafansku proslavu polaska u školu. S te strane to za goste može da bude vrlo neprijatno i dodatno izlaganje trošku, o čemu bi domaćini trebalo da razmisle kada se odlučuju na ovakave proslave - navodi Popović.

Video: Usporite pored škole: MUP Srbije će kontrolisati saobraćaj od dana kada se đaci vrate u klupe

(Telegraf.rs)