Impulsivna kupovina: Strast i opsesija ili popunjavanje emocionalne praznine

Kupoholičari često sakrivaju kupljene stvari i bacaju račune, kako bi sakrili dokaze o kupovini

Foto: Shutterstock

Koliko puta ste u životu potrošili veliku sumu novca na odeću koje nikada niste obukli?  Možda ste u tom trenutku bili nesrećni i želeli da častite sebe, kako biste zaboravili na probleme.

Međutim, kupovina novih stvari često  može da se otrgne kontroli da i postane svakodnevna rutina.

Kupoholija se najčešće razvija u kasnim tinejdžerskim i ranim dvadesetim godinama. Ona se ne vezuje samo za ljude koji odlaze u šoping, već i na one koji praktikuju kupovinu preko interneta.

Većina kupoholičara kupovinu koristi za popunjavanje emocionalne praznine. Ovi ljudi nakon kupovine imaju nalet sreće, ali osećaj ispunjenosti brzo zamene nezadovoljstvo, bes i stid, jer su nepotrebno potrošili novac.

Upravo je u tome problem, jer ovo stanje "rešavaju" novom kupovinom.

Foto: Shutterstock

Kako se kupoholija leči?

Termin prekomerne ili nekontrolisanje kupovine u medicini postoji više od jednog veka, ali do danas ne postoji kao formalno prihvaćena dijagnoza.

Pametno planiranje kupovine jedno je od rešenja ovog problema - kaže za Telegraf  psiholog Marta Tutić.

U svetu se psihoterapija preporučuje kao najbolji vid lečenja od impulsivne kupovine. Razgovorom sa stručnim licem se može doći do izvora problema, i onda raznim metodama lečiti potreba za nagomilavanjem i kupovinom nepotrebnih stvari.

Tim psihologa smatra da problem nastaje u detinjstvu. Nedostatak ljubavi i samopouzdanja u adolescentnom dobu mogu prouzrokovati osećaj usamljenosti koji se, u kasnijem dobu, razvija u zavisnost od kupovine.

Video: Poručila je slatke farmerice a dobila pantalone za hod na štulama: Kada onlajn kupovina krene po zlu

(Telegraf.rs)