Zašto deca dižu ruku na roditelje? Psiholog otkriva razloge koji mogu da dovedu do tragedija
Narušeni porodični odnosi mogu da dovedu do nasilja, ali i da rezultuju fatalnim ishodima
Zbog sumnje da je ubila 59-godišnju majku, D.M. (23) iz Bečeja uhapšena je i zadržana u pritvoru.
Porodično nasilje koje se često završava fatalno nažalost nije retkost u Srbiji, ali slučaj iz Bečeja ima posebnu težinu, tim pre što je, kako se sumnja, nesrećna žena smrtno stradala još pre dva meseca, i to od svoje kćerke.
Tragediji je, kako se za sada pretpostavlja, prethodila žučna svađa posle koje je osumnjičena fizički nasrnula na majku, pretukla je i usmrtila. Telo nesrećne žene pronađeno je u šahtu, zatrpano ciglama i peskom.
Klupko je počelo da se odmotava kada je druga kćerka koja živi na jugu Srbije prijavila nestanak majke, jer se duže vreme nije čula sa njom.
Ovakve porodične tragedije u Srbiji do sada su u najvećem broju slučajeva bile inicirane usled dejstva alkohola i/ili psihoaktivnih supstanci, kao i zbog nestabilnog psihičkog stanja dece koja su usmrtila svoje roditelje. Šta je konkretno bio povod za zločin u Bečeju biće utvrđeno istragom.
Nasilje nad roditeljima
Ono što se, međutim, u ovakvim tragedijama uvek nameće kao pitanje jeste šta, mimo navedenih situacija, može da bude okidač za dete da digne ruku na one koji su mu podarili život. Na ovu temu za Telegraf govori psiholog Brankica Šaljić - Milenković koja ne isključuje pitanje autoriteta u porodici.
- Nasilje deteta nad roditeljima možemo da gledamo iz više uglova, a jedan od njih je nedostatak granica u vaspitanju - kaže psiholog Šaljić Milenković za Telegraf.
- Moguće je da se deca sa određenim crtama ličnosti, u određenim uslovima, osile i na kraju naude roditelju. To se, naravno, ne dešava u svakoj porodici koja manjka s granicama i gde se ne oseća autoritet, ali može biti jedan od mnogih razloga dramatičnih događaja.
Druga krajnost je, navodi psiholog, upotreba preterane sile prema detetu ili zlostavljanje od strane roditelja; tada može da u određenom momentu kod deteta "kap prelije čašu" i dođe do eksplozije nagomilanog besa.
- Ali, ako je sa detetom, ma koliko godina da ima, sve u redu, ono tako nešto neće uraditi - ističe sagovornica Telegrafa.
Ona dodaje da se neretko događa da osobe veruju kako mogu da sakriju zločin i da će se jednostavno izvući od bilo kakve odgovornosti.
Komšiluk često ne želi da bude deo problema
Takođe, opravdano se postavlja pitanje kako komšiluk nije primetio nestanak žene koja je pronađena mrtva posle dva meseca.
- Pitanje je koliko su komšije bliske i koliko održavaju svakodnevni kontakt, te da li bi uopšte primetili nečije odsustvo. Što su te veze slabije, to je i verovatnoća da se primeti nečiji nestanak manja - navodi psiholog.
Sagovornica Telegrafa dodaje da mnogi ljudi ne žele da se "mešaju u tuđe brige", odnosno niko ne bi hteo da postane deo problema time što se "preterano angažuje".
- U ljudima često postoji uverenje da će, ukoliko se nešto strašno desilo, neko drugi to prijaviti ili će se baviti time, a neretko je slučaj da i "taj drugi" isto razmišlja. Na kraju, niko ne pomogne - zaključuje psiholog.
Ako trpite nasilje ili znate nekog ko trpi nasilje, pozovite SOS telefon 0800 - 35 00 36.
(Telegraf.rs)