One su samohrane strejt mame, prijateljice koje zajedno odgajaju decu: "Mi smo porodica"
Sve više je postalo problematično pronaći idealnog partnera, oca dece, ali to nije više nužno
Veze supružnika mogu biti čvrste, temeljene na snažnim uzajamnim osećanjima, ali mogu biti platonske, pa i prijateljske.
Neke porodice dobiju potomstvo planski, dok se nekima desi slučajno začeće, a ima i onih žena koje se odluče na potomstvo odgajajući samostalno svoju decu.
Samohrane majke su se udruživale širom sveta preko društvenih mreža i sajtova, a sada je ova tema razvijena, te se preko određenih sajtova, registrovani članovi mogu pronaći u blizini i locirati, tako da se mame mogu pronaći na svom području.
Porodični život uvek je bio mešavina okolnosti i tokom poslednjih nekoliko decenija, barem na Zapadu, postepeno je prihvaćena ideja da je porodica grupa ljudi koji brinu jedni o drugima - bilo da se radi o LGBT parovima ili dugogodišnjim prijateljima.
- Činjenica je da brak kao institucija slabi u današnjem modelu društva, a to stvara neke nove i drugačije načine stvaranja porodice. Nema razloga da verujemo da je dete koje podiže bračni par bolje od deteta koje raste u drugačijem okruženju koje mu pruža ljubav i podršku - kaže Nikol Rodgers, osnivač i izvršni direktor "Porodične priče" iz Vašingtona.
Istraživanje iz 2017. godine koje je naručila "Porodična priča" otkrilo je da bi 58 odsto neudatih majki razmislilo o podizanju deteta sa nekim ko nije njihov emotivni partner. Interes za platonske opcije raste, a sada postoji sve veći broj društvenih mreža za samce koji traže "aranžmane za roditeljstvo". Neke veb lokacije nude budućim ko-roditeljima funkciju podudaranja.
Ester Perl, psihoterapeut sa prakse u Njujorku i voditeljka popularnog podkasta za terapiju parova, rekla je da u budućnosti vidi više roditeljstva među prijateljskim neobavezujućim parovima, nego onih iz romantičnih veza, odnosno brakova.
Loren Brim, tridesetšestogodišnja koja je po zanimanju seksolog, podelila je svoje iskustvo podizanja četvorogodišnjeg sina sa svojim prijateljem u knjizi koju je objavila pod nazivom "Nova američka porodica: moderne priče o formiranju porodice u 21. veku".
- Možete dugo lutati zemljom tražeći gospodina Pravog i ne pronaći ga - zaključila je ona, a nameće se pitanje da li smo onda odrasli na pogrešnim bajkama.
Linda Kolins (45) i Nataša Baht (47) nisu se venčale nakon što su se upoznale na predavanjima prava na Univerzitetu u Otavi. Kada je u srednjim tridesetim Nataša odlučila da rodi bebu i podiže je bez bebinog oca, Linda se ponudila da bude jedan od roditelja Natašinom detetu.
- Volela sam Natašu i želela sam da oseti da ima podršku - izjavila je ona.
Iako se romantika često predstavlja kao preduslov, zahtevni svakodnevni zadaci roditeljstva često nisu kompatibilni sa sveobuhvatnom ljubavlju. Brojne studije ukazuju da kvalitet odnosa romantičnih partnera gotovo uvek opada nakon rođenja deteta.
- Čujem od drugih roditelja da im deca oduzimaju dosta vremena, ali mi nemamo taj problem - izjavila je Ki.
- Nemamo ono - zašto me više ne izvodiš? Svako ima svoj lični prostor - rekla je ova žena koja fukcioniše po principu "prijateljskog roditeljstva".
Međutim, nad ovim vezama lebdi i drugo pitanje - šta se događa ako jedan ili oba roditelja upoznaju ljubavne partnere? Kolins ovo objašnjava da bi osoba koja se upusti u vezu trebalo da bude svesna da se pridružila porodici.
Ovi parovi se i dalje hvataju u koštac sa istim problemima kao i bilo ko u vezi, što znači da se stvari ponekad raspadaju.
Kada su se Maurin Flud i Kirstina Mali srele u Baltimoru pre četiri godine, brzo su shvatile da imaju mnogo toga zajedničkog i postale su bliske prijateljice. Obe su bile samohrane majke koje rade u javnom zdravstvu. Flud se nedavno razvela i delila starateljstvo nad sinovima - Leom (9) i Henrijem (5), a Mali je uvek bila sama sa svojim sinom Kijanom (8). Dve žene su upale u rutinu zajedničkih večera, s tim da jedna od njih dobavlja namirnice. Kada je jedna morala da putuje zbog posla, druga bi brinula o deci.
- Jednostavno smo počele da se oslanjamo jedna na drugu. Verovatno smo najčudnija porodica u Americi, ali uspevamo da opstanemo - kaže Flud (44).
U oktobru 2018. su to ozvaničile: kupile su kuću - gornji deo sa izdašnom površinom za igru - i svi su se zajedno uselili. Flud i Mali su sebe nazvali „velikom petorkom“.
Nekonvencionalne, kakve mogu biti, ove porodice su ukorenjene u bezvremenskoj tradiciji žena koje pomažu ženama u odgajanju dece. Pa ipak, postoji i nešto potpuno moderno u njima. Oni predstavljaju drugu mogućnost u trenutku kada su uobičajeni izbori često u suprotnosti sa onim što one zapravo žele.
Te žene su majke dece, partnerke koje pomažu jedna drugoj kroz život i njegove bezbrojne izazove, one su saputnice koje svojoj deci pružaju snažan osećaj doma. Drugim rečima, one su porodica.
(Telegraf.rs)