Ova imena su toliko čudna da ih je sud zabranio: Ima ih 10, a jedno je potpuno šokantno
U želji da svom detetu daju što unikatnije ime, roditelji često preteraju
Ako ste pomislili da ste do sada čuli sve čudne ideje za imena, varate se. Predstavljamo vam deset imena koja su zabranjena.
Razume se da svaki roditelj nastoji da njegovo dete po nečemu odskače od ostalih, ali neki su toliko preterali sa imenima, da je država morala da se umeša i da im to zabrani
U Portugalu da dete nazovete nekim tradicionalnim imenom, dok u Australiji detetu ne možete dati ni po nazivu koji je ustanovljen i već ima određenu reputaciju. Ipak, jedno ime koje je par s Novog Zelenda pokušao da da svom detetu se smatra najšokantnijim na listi.
Predstavljamo vam neka od imena koja su na listi zabranjenih:
Nutella
Francuski par želeo je da nazove svoju ćerkicu po popularnom čokoladnom namazu, verujuć da bi njihiova devojčica mogla biti jednako slatka i popularna kao Nutela.. Međutim, sudija pred kojim se našao ovaj neobični predmet odbio je da prihvati ime tvrdeći da je ono „u suprotnosti sa interesima deteta“ jer bi u buduće samo dovelo do ismevanja. Sudija je skratio ime, pa se devojčica sada zove Ella.
Akuma (đavo)
Ovo ime je izavalo dugu raspravu u Japanu, zbog čega se oglasio čak i japanski premijer. Razlog je značenje, jer akuma u prevodu znači Đavo. Odlučeno je da ime bude zabranjeno.
Mona Lisa
Iz nekog (ne)poznatog razloga se ovo ime nalazi na listi nedozvoljenih imena u Portugalu.
Anal
Par s Novog Zelanda je rešio da nazove svoje dete Anal. Sasvim logično, sud nije odobrio ovaj zahtev. Upravo mnogi smatraju da je ovo ime najšokantnije.
@ (kod nas se čita „Et“)
Nazvati bebu po oznaci na kompjuterskoj tastaturi možda deluje najuvrnutije od svih dosadašnjih primera ali kineski roditelji su imali argument za to. Naime, u Kini simbol @ zovu „ai-ta“ što u izgovoru zvuči veoma slično kineskoj frazi „volim ga“. Iako pod ovim obrazloženjem ima više smisla, ime nije prošlo u praksi budući da Kina zabranjuje korišćenje simbola prilikom davanja imena.
Gesher (most)
Jedna Norvežanka je nazvala svog sina Gesher, a kako je ispričala kasnije ovo neobično ime joj se javilo u snu. Kako se nije dobro informisala o pravilima za biranje imena, koje Norveška strogo reguliše, ona je morala da plati kaznu zbog nedozvoljenog imena.
Metallica
Švedski bračni par se borio da ubedi vlasti da je Metalica odgovarajuće ime za njihovu ćerku. Majkl i Karolina Tomaro su dugo vreme vodili sudski spor sa švedskim vlastima koje su odbile njihov zahtev da ćerku upišu u knjigu rodjenih pod imenom Metalika. Iako su uspele da krste svoju ćerkicu pod ovim imenom, švedski sud je rekao - ne.
Fraise (jagoda)
Fraise na francuskom znači jagoda. U Francuskoj postoji fraza “ram è ne ta fraise” koja u slobodnom prevodu znači “dovlači gu*icu ovamo”, pa su roditelji odustali da svoje dete nazovu ovim imenom.
„Chow Tow“ („Smrdljiva glava“)
Iako ovaj idiom iz malezijskog jezika pre zvuči kao podsmešljivi nadimak nego kao ime novorođenčeta, jedan malezijski par je smatrao da je on dovoljno dobar da po njemu nazovu svoje dete. Na sreću po dete, država nije smatrala tako.
Ikea
U Australiji imena ne smeju biti opscenog i uvredljivog karaktera, ne smeju biti protivna javnom interesu, a takođe ime detetu ne možete dati ni po nazivu koji je ustanovljen i već ima određenu reputaciju. Upravo ovaj poslednji parametar sprečio je australijske roditelje da dete nazovu po imenu čuvenog švedskog proizvođača nameštaja.
(K.M./Telegraf.rs)