Ne znate šta ćete s detetom po vrućinama? Pedijatar savetuje da li je bolji park ili igraonica
Ma koliko voleli sunce i leto, ovako visoke temperature nikome ne prijaju
Najviše su ugrožene starije osobe i hronični bolesnici, ali niko nije pošteđen posledica vrućina, pa ni deca.
Tokom ovako vrelih dana najveći rizik po najmlađe je opasnost od toplotnog udara ili pregrejavanja.
Simptomi mogu da budu mučnina, povraćanje, vrtoglavica i zbunjenost. Javite se lekaru ukoliko se ovo stanje produži iznad pola sata i dete ima temperaturu.
Još važnija stvar je da dete po vrućinama često pojite. Izbegavajte davanje skova već je voda najbolji napitak tokom letnjih vrućina.
Veću decu nije problem pratiti da li su dovoljno hidrirani jer je važno da često idu u toalet, a kod beba dovoljno je da pratite broj mokrih pelna.
Često se roditelji tokom paklenih dana odlučuju da dete pre izvedu u igraonicu nego u park zbog visokih temperatura.
- Deca ne smeju da trpe nikakve temperaturne promene jer je njihov termoregulacioni centar nerazvijen. Najbolje je ostati kod kuće u nekom boljim uslovima, nego ići u igraonicu ili u park po vrućinama. I jedno i drugo nije kako treba. U igraonici često ume da bude neumereno rashlađivanje, a park je pun prašine i jako je vruće. To nije neki izbor. Najbolje je da se izlazi rano ujutru i kasno popodne, pod ulsovom da nema komaraca, istakao je za Telegraf pedijatar Milan Leković.
Znamo i da su igraonice zatvoreni prostor gde se lako šire bakterije i virusi, a parkovi nisu dobar odabir u periodima dana kada je najjače sunce.
Najbolje je da izvodite dete na vazduh rano ujutru i predveče, a da tokom najvrelijeg dela dana budete kod kuće u umereno rashlađenoj prostoriji. Kolika temperatura je dozvoljena da bude u prostoriji gde vam boravi dete pročitajte ovde.
(Telegraf.rs/B.K.)