Bez panike: Zelena stolica kod beba ne mora da bude znak da nešto nije u redu

Novopečene mame imaju često mnogo nedoumica kada je odgoj beba u pitanju, ali i mnogo strahova

Jedna od najčešćih i najvećih briga novopečenih roditelja jeste briga oko boje stolice kod njihove bebe.

Iako zelena stolica nije ništa čudno, niti je retka, važno je nabrojati razloge zašto se ona pojavljuje.

Zelena boja stolice nije ništa strašno i alarmantno. Foto: Profimedia/Panthermedia

Stolica može biti zelena kada mame koje doje jedu hranu koja je zelene boje. Naime, sve što majka jede, jede i njeno dete, a neke namirnice iz njene prehrane mogu zasmetati bebi zbog čega joj stolica može biti zelena. Osim zeleniša koji majka može jesti, moguće je da na bebinu zelenu stolicu utiču stvari poput antibiotika, suplemenata gvožđa ili sličnih stvari. Isto se dešava i ukoliko beba direktno pojede nešto zeleno, poput graška, brokolija i sličnog zelenog povrća.

Prva stolica bebe zove se mekonij, a sastoji se od stvari koje je progutala još dok je bila u majčinom stomaku. Zbog toga je ona neobične boje, a takvu stolicu beba može izbacivati i do tri dana nakon rođenja.

Obratite pažnju na to šta jedete dok dojite, i šta jede beba. Foto-ilustracija: FreeDigitalPhotos/Serge Bertasius

Kada bebi krenu da rastu prvi zubi, njeno slinjenje se pojačava i prolazi u probavni sustav te u stolici izgleda poput zelenih svetlucavih slinavih tragova. Ovakvu stolicu može uzrokovati i želudačna viroza, a ako je beba bolesna primetićete to i po temperaturi i povraćanju.

Mlečne formule sadrže dozu gvožđa koje stolicu boji u zeleno, mada takva stolica može pokazati i da beba ne pije dovoljno masnog mleka, ali i da bebi nešto u ishrani smeta, ili je na nešto alergična.

VIDEO: U Grčkoj ovce nose PELENE i šetaju se na povocu

(Telegraf.rs/klix.ba)