Da li je privatni vrtić bolji od državnog?
Od kada je uveden sistem subvencionisanog upisa dece u privatne vrtiće višegodišnji problem nedostatka mesta u državnim vrtićima u velikoj meri je rešen
Ranije su roditelji imali dosta poteškoća prilikom prijavljivanja za državni vrtić jer mesta nije bilo dovoljno čak i za one koji ispunjavaju neophodne uslove, a to je između ostalog da su oba roditelja zaposlena. Liste čekanja su bile duge, a privatni vrtići, kojih je tad bilo znatno manje, bili su skuplja opcija koja mnogima nije odgovarala
Sistemom subvencija cena privatnih vrtića se izjednačila sa cenom državnih u mnogim slučajevima.
Roditelji imaju dilemu da li je bolje opredeliti se za državni ili za privatni vrtić. Sagledali smo više aspekata i napravili poređenje.
1 . Rad sa decom u malim grupama
Ovo je jedan od najčešćih aduta privatnih vrtića. Većina njih će ovo istaći kao svoje opredeljenje, a ujedno i prednost u odnosu na državne. Poznato je da grupe u državnim vrtićima često broje i po dvadeset petoro ili više dece, dok su u privatnim vrtićima grupe znatno manje i broje do osmoro dece mlađeg uzrasta ili do dvanaestoro dece starijeg uzrasta, što se smatra optimalnim brojem.
2 . Individualni pristup detetu
Kada odete u neki od beogradskih privatnih vrtića jedna od prvih stvari koje će Vam naglasiti je da neguju individualni pristup detetu. To se nadovezuje na priču o radu u malim grupama. Svako dete ima svoje osobenosti, karakter, interesovanja i talente. Individualni pristup omogućava bolje sagledavanje detetovih potreba, uočavanje sklonosti i afiniteta, kao i pravovremeno reagovanje u slučaju da se dete suočava sa nekom poteškoćom.
3. Cena vrtića
Cena državnog vrtića na mesečnom nivou je takozvana ekonomska cena i ona trenutno iznosi oko 28.000 dinara. To je puna cena, međutim grad subvencioniše 80%, odnosno oko 22.400 dinara, što znači da roditelji svakog meseca dobijaju uplatnicu sa iznosom od oko 5.600 dinara.
Mnogi privatni vrtici su prihvatili ovu cenu. Međutim, iznos refundacije od strane grada varira od oko 9.600 dinara (ako dete nije pohađalo vrtić) do maksimalnih 22.400 dinara (ako je dete išlo u vrtić svaki dan). Ispada da je vrtić skuplji za roditelje kada ga dete ne pohađa redovno. Neki privatni vrtići su ovu nelogičnost ispravili tako što su ponudili fiksnu cenu od 5.600 dinara bez obzira na to koliko je dana u toku meseca dete pohađalo vrtić.
Priča o ceni se ne završava ovde. Treba imati u vidu da privatni vrtići u okviru svojih redovnih aktivnosti imaju časove sporta, jednog ili više stranih jezika, umetničke radionice, časove plesa ili baleta - i sve to je najčešće uključeno u cenu. Ova činjenica nosi sa sobom mnoge benefite. Deca obavljaju ove korisne aktivnosti za vreme boravka u vrtiću, tako da nije neophodno, čak nije ni preporučljivo, voditi ih posle na dodatne časove. Na ovaj način se štedi i novac i dragoceno slobodno vreme koje posle posla možete neometano provesti sa svojim najmlađima.
4. Prostor i opremljenost vrtića
Kada su u pitanju prostor i oprema, tu nema pravila. Državni vrtići često imaju prostranija dvorišta i zelene površine, ali s druge strane uglavnom su skromnije opremljeni od privatnih. Neki nisu više godine (ili čak decenija) renovirani, ali ima i onih koji su novoizgrađeni i u skladu sa tim moderno opremljeni. Svi su uglavnom prostrani, ali problem se javlja kada ima previše dece u grupama, samim tim prostor postaje skučeniji.
Privatni vrtići su uglavnom bogatije opremljeni novim i raznovrsnijim igračkama i nastavnim materijalima u odnosu na državne. U zavisnosti od arhitektonskih odlika naselja u kome se nalaze, smešteni su u kućama sa dvorištima, prostranim i spojenim lokalima ili velikim stanovima. Neki imaju izuzetno lepa, velika i funkcionalno opremljena dvorišta sa igralištima. Postoje i oni koji imaju bazen.
5. Program rada i nastavne aktivnosti
I privatni i državni vrtići imaju svoje, pažljivo kreirane programe rada, koji su prilagođeni uzrasnim grupama. Privatne predškolske ustanove, kao i državne, bave se decom od jaslenog uzrasta pa sve do polaska u školu i u skladu sa tim imaju i pripremni predškolski program koji je od pre nekoliko godina obavezan za svu decu. Kakav će na Vas utisak ostaviti neka ustanova u velikoj meri (možda u najvećoj) zavisi od osoblja koje tu radi. Stručnost, ljubav prema poslu i zalaganje vaspitača predstavljaju temelj kvalitetnog rada sa decom i predškolskog obrazovanja.
Pitanje postavljeno u naslovu ovog teksta nema tačan odgovor. Prepuštamo Vama da donesete konačni sud i odluku. Naša preporuka je da kontaktirate i obiđete što veći broj vrtića jer ćete na licu mesta saznati sve što Vas interesuje. Posetite sajt www.mirandre.com i pogledajte detaljan spisak privatnih vrtića. Tu ćete naći i cene vrtića, kao i mnoštvo korisnih informacija o njima.
(Telegraf.rs/ PR)