Veliko otkriće: Mozak beba prepoznaje lica od najranijih dana, a ovo je rešenje za sve dečije nestašluke

Koji roditelj ne bi voleo da zna šta se mota u prelepoj glavici njihovog mališana?

Po rođenju, bebe najviše vremena provode u spavanju i budne su kada treba da ih nahranite, a iako vide i percipiraju svet oko sebe one još uvek nemaju jasne reakcije i odgovore na njega.

Beba Artur stara je samo nedelju dana, posmatra svet oko sebe i sa istom pažnjom posmatra i plišanog medu i čoveka. Ili ipak tu postoji neka razlika?

Koliko su bebe svesne sveta oko sebe? Foto-ilustracija: Profimedia.com

Kako bi saznali šta se to mota po njegovoj malog glavi, naučnici su mu stavili poseban “šešir” koji je povezan sa prenosivim skenerom mozga. Ovo je prvi pokušaj istraživanja moždanih reakcija tog tipa na bebama. Verovalo se da bebe ne prepoznaju lica u ranoj fazi života što je ovo istraživanje trebalo da ispita.

Kada su istraživači uporedili izraze na Arturovom licu uočili su promene. Doktorka Sara Lojd Foks posmatrala je svaku promenu i šta se dešava u Arturovom mozgu. Kada su mu prikazivane slike igračaka, njegove promene su bile male. Kada bi mu prikazali ljudsko lice deo mozga bi mu povećao aktivnost.

- Ovo je fantastično! Imamo odgovor da bebe dolaze na svet sa sposobnošću da prepoznaju lica. Ovo nismo znali do sada jer tehnologija ovog tipa nije postojala do pre 5 godina, rekao je pedijatar doktor Gudi Sinj.

Istraživanja su obihvatila 2.500 mališana različitog uzrasta kod kojih su praćene moždane aktivnosti. Abigejl ima dve godine i učestvovala je u testu koji je ispitivao sposobnost dece da se sete nekih informacija. Njena vršnjakinja Anđelina je radila testove koji su trebali da utvrde koliko samokontrole bebe imaju. Ispred nje su stavljene igračke za koje su joj roditelji rekli da ne sme da ih dira.

Dokazano je da bebe pepoznaju lica od najmlađih dana. Foto: Pixabay.com

Da li ste se nekada pitali šta se dešava u mozgu vase dece kada su neposlušna i spremaju se za nestašluk? Senzori koji su bili priključeni na Blejk pomogli su naučnicima da saznaju. Kada nije mogla da dođe do čokoladnih dugmića, Blejk je počela da place. Mamin zagrljaj je nije utešio, a onda je na scenu stupila igračka kako distrakcija.

Otkucaji srca kod Blejk su se smirili i ona je postala mirnija. Temperament beba može da se popravi u prvih 4 meseca života. Kada su posmatrali reakciju beba na lutku koja iskače iz kutije uočili su da je jedna bila uzbuđena, druga preplašena.

Upotreba elektonskih aparata se pokazala kao loša, ali lekari upozoravaju da iPad ne mora da bude loš za decu, već naprotiv može da im pomogne da razvijaju motoričke sposobnosti.

Ovako je izgledala transplantacije rožnjače kod malog Aleksandra starog samo deset dana

(Telegraf.rs/dailymail.co.uk)