Bebe ipak treba da spavaju sa mamama u krevetu da bi se izbegla iznenadna smrt odojčadi?
Napokon otkriveno kako da sprečimo ovu veliku tragediju koja sve češće pogađa novorođenčad
Sinrom iznenadne smrti novorođenčeta je sve zastupljeniji problem. Ovakvo tragično okončanje jednog malog života može da se spreči i to tako što će bebe spavati sa mamama.
Istraživanja koja su sprovedena na četiri kontinenta otkrila su vezu između zajedničkog spavanja mame i bebe i stope sindroma iznenadne smrti odojčadi, koja je znatno niža u kulturama koje podstiču i upražnjavaju zajedničko spavanje.
Mišljenja u vezi sa spavanjem s bebom u istom krevetu su podeljena čak i unutar naučne zajednice, pa tako jedni tvrde da je zajedničko spavanje rizično zbog mogućnosti gušenja, a drugi da ima dobrobiti od zajedničkog spavanja i za bebu i za mamu.
Istraživanje dr Nilsa Bergmana s univerziteta u Kejptaunu, u kojem se pratilo 16 novorođenih beba, pokazalo je da je srce beba koje su spavale same bilo pod tri puta većim stresom od onih koje su spavale sa mamom.
Značaj dodira "koža na kožu" je posebno važan jer bebama pruža sigurnost i udobnost. Novorođenim bićima je majka jedina sredina za koju oni znaju.
Dr Bergman naglašava da ne bi trebalo da se postupa protiv bioloških roditeljskih instinkata, jer se dugoročno šteti i mami i detetu.
Prema istraživanju dr Roberta Levinia i dr Sare Levini sa Harvard univerziteta, razmena sna može drastično da promeni roditeljstvo.
U Japanu je porodiljino i bebino zajedničko spavanje kulturni standard jer olakšava dojenje. Tamo je zabeležena najniža smrtnosti odojčadi u svetu.
Tako u Japanu ima 2,8 smrtnih slučajeva na 1000 rođenih beba, dok je u SAD-u, na primer, 6,2 smrtnih slučajeva na 1000 rođenih.
(Telegraf.rs / klix.ba)