7 novčanih navika koje treba da ukradete od svoje dece
Stariji više vole svoj novac od mladih, štede za fondove za "hitne slučajeve", dok maldi štede za putovanja i poklone
Tipično je da vi kao roditelji treba da prenesete mudrost i znanje svojoj deci. Ali, kada su u pitanju finansije, postoji nekoliko stvari koje bi trebalo da naučite od mlađe generacije.
Ne dajte da vas to smara na moru: 7 trikova kako da se rešite vode u ušima
Četvrta godišnja anketa "Ljubav i novac" , američke TD banke je prikupila odgovore 1.749 Amerikanaca, koji su trenutno u vezama, brakovima ili razvedeni, o pristupu svojim finansijama. Anketa je pokazala da postoje velike razlike između mlađih i starijih generacija.
7 navika vezanih za novac koje treba da ukradete od svoje dece
1. Razgovarajte sa partnerom o novcu
Veća je šansa da mladi redovno razgovaraju o novcu. 75 odsto mladih je reklo da sa svojim partnerom razgovara o novcu bar jednom nedelljno, u poređenju sa samo 44 odsto pripadnika starije generacije. Čak 97 odsto mladih razgovara o novcu bar jednom mesečno, za razliku od samo 78 odsto starijih.
2. Ne osećajte se neprijatno kada razgovarate o novcu
Možda zato što mladi češće razgovaraju o novcu, osećaju lagodnost kada razgovaraju o toj temi. 90 odsto mladih je reklo da se oseća "izuzetno komotno" ili "vrlo komotno " dok razgovara o novcu sa svojim partnerom, dok je samo 77 odsto starijih ocenilo svoje razgovore kao "komotne". Otvorenost je jedna od najvećih snaga mlađe generacije.
3. Slušajte savete finansijskog savetnika
Preko jedne trećine mladih (38 odsto) je reklo da se sastaje sa finansijskim savetnikom najmanje jednom godišnje. Samo 30 procenata starijih je reklo da se redovno sastaje sa finansijskim stručnjakom, a 60 procenata da se nikad nije srelo sa finansijskim savetnikom.
4. Učite kako da ulažete od eksperata
Mladi češće traže savet od finansijskih savetnika o investiranju, čak 25 odsto mladih tvrdi da im je potreban savet za ulaganje, dok samo 14 odsto starijih radi to isto. Čini se da ovo dovodi do većeg osećaja ulaganja u uspeh. Čak 14 procenata mladih tvrde da je ulaganje najuspešnija oblast finansijskog upravljanja, a samo 8 procenata starijih tvrdi da uspeh leži u investiranju.
5. Ukrotite svoje finansijske strahove
Mladi su mnogo otvoreniji kada pričaju o svojim finansijskim strahovima, nego stariji. Ispitanici u anketi su izabrali svoje najveće finansijske barijere za ispunjavanje ciljeva:
- Život od plate do plate
- Stres zbog otplate kredita
- Strah od neuspeha da će ispuniti plaćanja
- Nerazumevanje svih koraka koje treba preduzeti
- Nedostatak vremena za istraživanje
61 procenat starijih je rekao da mu ništa od navedenog ne predstavlja barijeru, u poređenju sa 17 procenata mladih koji se najviše plaše toga da neće ispuniti sva potrebna plaćanja.
6. Uštedite novac za slobodno vreme i poklone
U starijim grupama ispitanika, najveći razlog za uštedu novca je "fond za hitne slučajeve", a mlađa generacija više štedi za slobodne aktivnosti i poklone. Skoro polovina mladih, čak 47 odsto, je reklo da najviše štedi za odmor i putovanja, a samo 28 odsto starijih radi to isto. Mladi troše više novca od starijih na poklone za praznike i proslave, uključujući godišnjice, rođendane i Dan zaljubljenih.
7. Prepoznajte prevaru
Stariji se više plaše toga da će biti žrtve finansijske prevare, nego mladi. Samo 7 odsto mladih tvrdi da im je finansijka prevara jedan od strahova, dok je 19 odsto starijih reklo da se najviše plaše prevare. Ovo bi moglo biti zato što su mladi više tehnološki osvešćeni i upoznati sa otkrivanjem prevare.
VIDEO: Pare, pare, vole samo pare: Nećete verovati koliko oni zarađuju na Instagramu, a svakako su basnoslovno bogati
(Telegraf.rs / Izvor: msn.com)