Kada smete da probušite uši detetu? Pazite, mogli biste da dobijete tužbu za nanošenje "telesnih povreda"
Mnogi roditelji svojim ćerkama buše uši dok su bebe, a da li je to uopšte dobro?
O temi „mala deca i prve minđuše“ vode se žučne rasprave – je li to "baš slatko" ili je nanošenje telesne povrede?
Pogledajte kako 10 holivudskih lepotica izgledaju bez grama šminke na licu (FOTO)
Mnogim roditeljima je sasvim prirodno da svojoj devojčici – dok je još beba – probuše uši za minđušice. Međutim, postoje i veliki protivnici koji upozoravaju na razne opasnosti, a neki idu i toliko daleko da kažu da je to „namerno nanošenje telesne povrede“.
U nekim državama EU, na primer u Nemačkoj, pedijatri su se jasno izjasnili protiv bušenja ušiju kod beba i male dece. Naime, tako malo dete ne može dati saglasnost – pa se bušenje ušiju smatra nanošenjem telesne povrede. Čak je bilo i slučajeva koji su završili pred sudom – jedan tattoo studio iz Kelna je morao da jednoj trogodišnjoj devojčici isplati 70 eura „za pretrpljenu bol“ – jer je postupak bušenja bio „bolan i traumatičan“.
Pedijatri upozoravaju da postoji opasnost od infekcije. Ranica koja nastane „ulaz“ je za klice koje mogu izazvati upale – i to nakon što se rana zaceli. Osim toga, postoji realna opasnost da se deca za vreme igre (gurkanja, trčanja i slično) povrede uho, odnosno iščupaju minđušu.
Zbog toga pedijatri preporučuju da deca počnu da nose minđušice u dobi od 12 godina pa naviše. Naravno, svi koji se bave bušenjem ušiju i prodajom minđuša će tvrdi da je ta preporuka glupost. Treći pak tvrde da je dovoljno da dete samo traži da mu se probuše uši…
(Telegraf.rs / miss7.24sata.hr)