Simbol moći, statusa, seksualnosti i pokornosti? Muškarci sve više uživaju da nose ovakve cipele
Da li smo konačno prihvatili ovakav trend?
Od 2017. godine do danas, prodaja štikli za muškarce je porasla za 30%, prema istraživanju portala Lyst.
Možda neočekivano, izgleda da se visoke potpetice koriste kako bi naglasile šta znači biti muškarac nakon #MeToo pokreta.
U Strictly Come Dancing, britanskom televizijskom plesnom takmičenju, koreograf Johanes Radebe se pojavio u štiklama što je izazvalo brojne pozitivne komentare na Twitter-u:
- Za dva minuta si slomio toksičnu muževnost širom Velike Britanije.
Ranije prošle godine, pevač Sem Smit je objavio fotografiju u čizmama sa visokim potpeticama i napisao:
- Večeras sam prvi put nosio štikle na ceremoniji dodele nagrada. Postojalo je vreme kad sam mislio da pred drugima nikad neću moći da budem svoj.
I modni dizajner Mark Džejkobs je veći deo 2019. godine postavljao fotografije na kojim nosi visoke štikle.
- Mislim da je neverovatno osvežavajuće da muški kreator kao što je Mark Džejkobs nosi štikle - napomenuo je Endrju Grovs, profesor modnog dizajna, i dodao:
- Visoke potpetice su postale simbol moći i statusa, a paradoksalno i dominacije i pokornosti.
Međutim, muškarci u štiklama još uvek izazivaju zaprepašćenje. Nedavno je objavljena obnažena ilustracija meksičkog revolucionara Emilijana Zapate koji ne nosi ništa osim štikli i ružičastog sombrera, što je u Meksiku izazvalo negodovanje. Predstavnik onih koji su protestovali je fotografiju okarakterisao kao "odvratnu".
Sa druge strane, oni kojima se dopada ovakav stil ne odustaju, pa zvezde kao što su Šon Mendes, Hari Stajls i Timoti Šalame su se pojavili u ovakvoj obući na crvenom tepihu, kopirajući već viđeni stil Dejvida Bouvija i grupe Kiss.
Dizajnerka Lorens Dakad je izjavila da čizme u visokim potpeticama doprinose osećanju "moći i seksualnosti", i dodala da se iz njene kuće najviše prodaju čizme sa petom visokom šest centimetara koje je inspirisao pomenuti Bouvi.
- U Trampovoj Americi, kaubojske čizme su u tolikoj meri postale simbol muževnosti da je takav stav postao zreo za obaranje - smatra Endrju Grovs.
(Telegraf.rs)