Pomozite partneru da prebrodi egzistencijalnu krizu: "Slušajte da biste razumeli, a ne da biste odgovorili"
Psiholozi ističu tri ključna saveta
Ako ste u posvećenoj vezi, čak i ako ona nije rezultirala brakom, od vas se očekuje da budete tu "i za dobre i loše dane". U današnje vreme, mentalne bolesti i anksiozna stanja su na vrhuncu, ljudi "pucaju po šavovima", a to se često odražava na emotivne veze.
Isto kao što biste pomogli svom roditelju ili prijatelju da prebrodi krizu, naučite kako da budete tu za svog partnera.
1. Slušajte
Terapeutkinja Prija Tahim često viđa parove u kojima se jedan partner bori da shvati šta želi od života. Ako ste u toj situaciji, Tahim kaže da je najbolji način da utešite svog partnera vrlo jednostavan - slušajte.
- Aktivno slušanje je izuzetno važno. U ovoj konkretnoj situaciji, malo toga možete učiniti da utešite svog partnera. Međutim, ako slušate kakve su njegove borbe, veća je verovatnoća da ćete pomoći u pronalaženju stabilnih rešenja - kaže Tahim.
Psiholog dr Binita Amin se slaže, rekavši "da je održavanje otvorenog prostora za slušanje i okruženja bez prosuđivanja i osuđivanja, ključno za pomaganje vašem partneru da prebrodi krizu".
- Ono što našim partnerima treba od nas je da osete da smo ih čuli i razumeli - ističe Amin.
Kada aktivno slušate, najveća stvar koju treba imati na umu jeste "da slušate da biste razumeli, a ne da biste odgovorili".
Uzdržite se od telefoniranja i od prekidanja.
2. Istražujte zajedno
Pomozite partneru da istraži šta uzrokuje njegove probleme, bez prosuđivanja, personalizovanja i refleksija.
- U zavisnosti od toga šta vaš partner navodi kao uzrok panike, vaša prvobitna reakcija može biti da donesete presudu ili da odbacite izneto osećanje. Morate imati na umu da vaš partner veoma intenzivno doživljava ove egzistencijalne brige. Nađite se sa njim na sredini - ističe Amin.
Lako je reći "kako mi vidimo stvari", ali je teže postaviti se u njegovu kožu. Kada dođete do korena onoga što se dešava sa njim, Tahim kaže "da možete uspostaviti plan i meriti napredak."
Pomozite im da dođu do rešenja.
Na primer, ako vaš partner želi da promeni karijeru, izdvojite vreme i napravite tabelu potencijalnih poslova zajedno sa opisima, lokacijom, platom i beneficijama. Organizujte obilazak kampusa u diplomskoj školi za koju je najviše zainteresovan/a. Osmislite budžet i plan uštede za odmor iz snova. Istražite raspored treninga za taj maraton koji je oduvek želelo/la da osvoji.
- Ponekad se radi o neophodnom dobijanju druge perspektive, što omogućava pojedincu da razmišlja jasnije - objašnjava Tahim.
3. Pazite se refleksije
Nažalost, kada smo suočeni sa krizom, našem mozgu je lako da "skoči" sa karijernih problema na romantični sukob.
Proces razmišljanja je: "Pa, ako je moj partner nesiguran u vezi sa karijerom ili njegovom svrhom, da li sam ja sledeći/sledeća na listi?"
Ne prepuštajte se ovakvom načinu razmišljanja.
- Važno je da se ne fokusirate na to kako kriza vašeg partnera utiče na vas. Ovo je sjajan trenutak da pokažete podršku i razumevanje - zaključuje Tahim, a prenosi "EliteDaily".
(Telegraf.rs)