Zašto muškarci ostavljaju žene koje zarađuju više od njih? Odgovor našeg psihologa će vas iznenaditi

Vreme čitanja: oko 3 min.

Feministički pokret se izborio za polnu ravnopravnost kad je u pitanju podela poslova i visina zarade, ali da li je u Srbiji to i dalje tabu tema? Zašto je i kome je problem ukoliko žena zarađuje više od muškarca, pitali smo psihologa Brankicu Šaljić - Milenković

Foto: Shutterstock

Hiljadama godina žena je važila za kućepaziteljku, a muškarac za "glavu" porodice. U našem DNK je zapisano da su muškarci ti koji su materijalno doprinosili i opskrbljavali kuću sa egzistencijalnim potrepštinama, dok su žene brinule o istoj i vaspitavale decu. Takav muško-ženski odnos podele zaduženja i dalje ima duboke korene u našoj kulturi.

Međutim, nakon industrijske revolucije u 18. veku, određeni broj žena počeo je sa radom u fabrikama, ali je tek 1970. godine "Akt o jednakoj isplati rada" doneo poslovnu ravnopravnost između polova.

Žene su počele da uživaju slobodu potrošnje kao i muškarci, neobavezne da zavise o njima; počele su da žive po svojim pravilima, stajući rame uz rame sa muškarcima zaposlenim na pozicijama direktora, astronauta, naučnika, hirurga...

No, ovih dana na društvenoj platformi "Twitter" vodi se debata o problemu koji navodno prouzrokuje krah emotivnih veza, a tiče se bolje zarade koju uživa žena u odnosu na svog izabranika.

Da li je u Srbiji tradicionalni patrijarhat i dalje toliko jak da mu ljubav ustupa prvenstvo, i koliko je opasno živeti kozavisan od svog partnera, pitali smo psihologa Brankicu Šaljić - Milenković.

Naime, sve više žena ostaje bez partnera zbog činjenice da zarađuju više od njih. Šta stoji iza ove pojave, da li su to duboko usađene nesigurnosti ili nametnute društvene norme na Balkanu?

- Problem je u razlici u moći, na čiju god stranu ona bila okrenuta - kaže za Telegraf.rs psiholog Šaljić - Milenković.

- Nekada se ženama ne dopada partner koji nema ambiciju da zarađuje više, i to bude uzrok osećaja nesreće kod oba partnera koji posle duže vremena dovede do raskida, jer perspektiva ne deluje svetlo. Zapravo je češća zamerka žena zbog muškarčevog neuloženog truda da makar pokuša da poveća svoju zaradu.

Sagovornica Telegrafa takođe smatra da patrijarhat i dalje snažno gospodari u našoj kulturi jer, kako navodi, i dalje je prisutno verovanje da treba održati tu nejednakost moći, odnosno da je muška uloga onoga koji opskrbljuje, koji ima zadatak da obezbedi sredstva za život za svoju porodicu, da je glavni i da je njegova reč "poslednja".

- To je odavno prevaziđen model u nekim kulturima - ističe psiholog.

Na pitanje da li smatra da je naše podneblje plodno tlo za takva uverenja, da li je submisivan položaj žena nešto što je vekovima posejano, a mi ga sa užitkom žanjemo, psiholog Šaljić - Milenković odgovara:

- Mislim da se svest o (ne)ravnopravnosti odavno probudila, iako još veliki broj žena, zbog prenesenog iskustva iz svojih porodica, i dalje veruje da im pripada submisivnija uloga i očekuju muškarca koji će da ih zbrine. Na kraju, nije dobro ni tim ženama, a ni tim muškarcima: one pate zbog zavisnosti, traženja novca, opravdavanja troškova, nedostatka izbora, a muškarci se neretko osećaju kao bankomati.

Foto: Pexels

Šaljić - Milenković navodi da nije potrebno biti detektiv da bi se utvrdilo da li partner ima problem sa nejednakošću u zaradi ili ne; sve što bi trebalo jeste da obratimo pažnju na njegov model ponašanja.

- To se jasno vidi u svakodnevnici, u raspravama oko načina trošenja, u inicijativi partnera oko troškova, zamerkama koje se izgovaraju. Mislim da nikome ne prija prevaga novčane moći, iako, nekad, naizgled ne deluje tako. Idealni scenario je verovatno i najređi: da partneri zarađuju jednako ili približno jednako - objasnila je psiholog Šaljić - Milenković.

(Telegraf.rs)