Terapeut Vlada Ilić: Šta ubija partnerske odnose u Srbiji i postoji li brak bez privlačnosti?
Za jednu vezu i brak, podjednako je važna ljubav i seksualnost, ali se često postavlja pitanje kako to održavati godinama
U poslednjih nekoliko decenija bračna statistika u Srbiji je poražavajuća. Sve više parova ređe staje na ludi kamen, a sve češće se razvode. Sklopi se 33 hiljade brakova, a razvede se oko 10 hiljada.
Terapeut Vlada Ilić, gostujući u emisiji "Uranak" na K1 televiziji otkrio je zbog čega brakovi često upadaju u krize i šta ubija seksualnost u partnerskim odnosima.
- To traje već duže vreme. Seksualnost u bračnim vodama, posle faze kada smo zaljubljeni, vrlo brzo jenjava i taj odnos se pretvori u bratsko-sestrinski. Mi zaboravljamo da je seksualnost najbitniji segment ljubavi u partnerstvu u svakom pogledu. Bitna je i ona druga ljubav, božanska ili bezuslovna, ali to je ljubav koja je između roditelja i dece. Ona može da postoji i u partnerskim odnosima, ali to je vrlo teško održati. Najbitniji odnos u partnerstvu je seksualnost, ali ne umišljena seksualnost ili iz medija, već individualna. Mora uvek da se individualno prepustimo partneru, odnosno da se žena prepusti, a muškarac da bude prodoran, da žive svoju suštinu.
Današnje žene sve više teže da uloge zamene sa muškarcima, a terapeut Vlada Ilić objašnjava da su se te vrednosti odavno poremetile.
- U današnje vreme se to potpuno izgubilo, svi bi da budu sve, a to je zapravo nemoguće i nikako nije dobro. Ne može žena da bude prodorna, to nije ženstvenost. Davno su poremećene vrednosti, a važno je da se setimo osnovnih i bitnih vrednosti, ne samo seksualnosti, već i uopšte u svakodnevnom životu. Trendove koje se nameću ovih dana moramo da zaobiđemo i da verujemo da smo voljena bića. Mi smo svi rođenjem božanska voljena bića, ali nemamo mogućnosti ili se ponekad plašimo te ljubavi. Biti voljen znači da su nas roditelji voleli takve kakvi jesmo, da ne moramo da zaradimo tu ljubav. Kada smo poneli osnove iz porodice, da smo voljena bića, onda nećemo tako lako da podlegnemo trendovima. Trendovi su tu da naprave dobrog konzumenta i zarade na nama, da nas upute da razmišljamo onako kako neko drugi želi da razmišljamo.
Iako mnogi porođaj smatraju najtežim činom u životu žene, nakon koga žena, prema mišljenjima mnogih, ne može da zrači seksualnošću, terapeut Ilić smatra, da su pripadnice lepšeg pola tada najseksipilnije.
- Porođaj je vrhunac seksualnosti, a mi smo porođaj premestili u bolesne, bolničke uslove, a ono što je najprirodnije i ta energija koja je nezamislivo velika. Ona kada priča posle porođaja u bolovima u predelu vagine, ona kaže tamo dole me nešto boli, kao da je to nešto daleko od nje. Ima strah da priča o svom telu. Vrlo je sužena percepcija o sopstvenom telu, a to je jedan od glavnih koraka kroz koji ćemo ponovo da zavolimo sebe, svoje telo, reproduktivne organe, polne organe, da slobodno pričamo o tome i da ih negujemo. Ne da idemo kod kozmetičara, to je isto jedan trend koji se javio poslednjih godina, gde žene idu masovno, da im ulepšaju vaginu. To nosi drastične posledice po seksualnost i po ono što je najbitnije u seksualnosti, a to je porađanje i rađanje. To je neopisivo nešto. Žena kada se porađa, ona je zaštićena hormonima, koje taj bol, odnosno kontrakcije koje ima, ublažavaju, da preživi taj stepen bola koji se kod nekih žena javlja, a nakon toga, kada je dete ženi na stomaku, ta žena je ispunjena hormonima sreće, a oni su opijati koji su i u detetu. Kasnije u seksualnosti mi težimo i u orgazmičnim trenucima da dosegnemo delimično tu sreću koju smo doživeli kada smo se rodili - kazao je Ilić.
Više od deset hiljada brakova se razvede zbog izgubljene seksualnosti. Terapeut Vlada Ilić kaže da trajanje seksualnosti zavisi od iskrene ljubavi.
- Pitanje je da li ste zaista zaljubljeni ili ste zavoleli predstavu o tome kako treba da izgleda ili da bude vaš partner. Ako ste zaljubljeni u sopstvenu projekciju, onda to traje kratko, do godinu i po dana, ali ako vi zaista volite svog partnera svim svojim bićem i on vas, to nikada ne prestaje – kaže terapeut i dodaje ukoliko ljubav počne da bledi, mora da se dođe do suštine i glavnog razloga.
- Nekada mi čeznemo za srodnom dušom ili nam fali neko, pa nađemo u partneru to nešto što nam fali, misleći da je to ono pravo. Kasnije shvatimo da smo našli zamenu za nešto što nam fali. Tu dolazi do bratsko-sestrinskog odnosa u partnerstvu, nema seksualnosti, želimo da ostanemo zajedno, ali imamo potrebu sa strane da ispunimo tu svoju želju seksualnu želju – dodao je.
Za jednu vezu i brak, podjednako je važna ljubav i seksualnost, ali se često postavlja pitanje kako to održavati godinama?
- To mora da se neguje. Moramo biti zahvalni. Zamislite čašu vode koja stane na dlan u pustinji, gde nema vode. Tako je neophodno da držite svoju voljenu osobu, kao malo vode na dlanu u pustinji, koja život znači. Voljena osoba mora da se oseća tako, ali i vi takođe. Onda je to nešto, što ne želite da promenite i stalno hoćete da ostanete. Supružnici moraju da budu zahvalni za trenutke sreće koje pružaju jedni drugima, a ne stalno da traže mane – kaže terapeut Ilić i dodaje.
U braku često dolazi i do prevare, koliko teško je oprostiti preljubu?
- Ta prevara ponekad može da unese žara. To jeste zloupotreba one druge osobe sa kojom smo zajedno, ali preko takve prevare, svako sa sobom mora da vidi, da li je spreman da oprosti. Do prevare dolazi, kada osoba nije zadovoljna situacijom u kojoj se nalazi. Nešto je vuče na drugu stranu. U takvim situacijama je najbolja iskrenost i suočavanje. Partneri moraju da se dogovore da li je ljubav dovoljno jaka, da se preljuba oprost – kaže terapeut Ilić i otkriva da statistike u vođenju ljubavi nisu potrebne.
- To je individualno. Najbolje pratiti svoj osećaj. Seks možete da imate tri puta dnevno, nekad i više, ali nekada je dovoljno i jednom u dve nedelje. Ne bih se vodio nikada pravilima. Seks može da bude dobar i posle 20 godina braka i četvoro dece, ukoliko se iskreno volite i u zavisnosti koliko ste emotivno uložili u takvu vezu – zaključio je terapeut Vlada Ilić u emisiji "Uranak“ na televiziji K1.
(Telegraf.rs)