Kako da nekoga odbijete bez da mu dajete lažnu nadu: Budite direktni i ne izvinjavajte se

Izgovori poput "videćemo" ili  "dogovorićemo se" samo će ih ohrabriti da vas ponovo pozovu

Foto: Shutterstock

Jedan od najboljih delova zabavljanja je to uzbuđenje koje doživite na samom početku, ali šta se dešava kada to ne osećate, odnosno kada se ispostavi da nije obostrano?

Kako tačno da kažete nekome da niste zainteresovani? Na kraju krajeva, odbijanje nije lako. Treba li ga ljubazno odbiti ili biti surovo iskren? Šta učiniti kako bi oboma to bilo što manje neprijatno?

Budite direktni

Ako vas ta osoba već duže vreme "gnjavi" porukama i upornim pozivima na novi sastanak, bilo bi mudro da budete direktni i da joj to odmah predočite.

Izgovori poput "videćemo" ili  "dogovorićemo se" samo će ih ohrabriti da vas ponovo pozovu. Dakle, koliko god da ste u iskušenju da budete blaži izbegnete rešavanje, morate shvatiti da odlaganjem samo sebi stvarate veću agoniju kada stigne nova poruka.

Neka bude kratko i jednostavno

Kada nekoga odbijate, najbolje je da bude kratko i jednostavno. Možda biste želeli da se uzdržite od onog 10-minutnog govora o tome zašto veza između dvoje neće uspeti. Reći nešto poput: "Polaskan/a sam, ali mi smo veoma različiti i nisam zainteresovan/a za zabavljanje" je pravi način da započnete svoje izlaganje.

Ne izvinjavajte se

Iz nekog razloga, većina nas ima tendenciju da se izvini čak i kada nema potrebe za tim. I ne treba da vam bude žao što ste nekoga odbili. Izvinjenje implicira da ste uradili nešto pogrešno, ali to ovde zaista nije slučaj.

Ne dajte im lažnu nadu

Shvatamo da je lakše nekoga lagati nego odbiti, ali to će samo drugoj osobi dati znak da posle nekog vremena proba ponovo. Ako "zasladite" svoje odbijanje, osoba bi mogla pomisliti da još uvek ima šansu.

Rečenice poput "Naravno da možemo ostati u kontaktu i videti se ponekad" nikako ne treba izgovarati, posebno kada znate da nemate tu nameru, samo možete povrediti osobu koja se stvarno tome i nada.

(Telegraf.rs)