Da li nas društvo podstiče da mrzimo svekrve? Autorka i novinarka objasnila zašto je to tako
Ovo stanovište zaostavština je iz prošlog veka
Još jedan tim stručnjaka odlučio je da su svekrve krive za sukobe u porodicama. Naučnici sa Državnog univerziteta u Arizoni otkrili su da "omalovažavane" žene imaju urođenu pristrasnost prema potomstvu i da staju na njihovu stranu u argumentima bez obzira na to šta je ispravno i pogrešno. Kao takvo, njihovo istraživanje na 300 ljudi pokazalo je da su se majke više svađale sa snajama nego sa sinovima.
Autorka i novinarka Marion McGilvary hoće da opovrgne ovu tvrdnju.
- Koja besmislica. Volim ženu svog sina kao da je jedna od mojih ćerki; mnogo sam pažljiviji prema njenim osećanjima nego prema sinovima koje sam rodila.
Autorka nekolicine romana tvrdi da joj snaja govori da je voli više nego njen sin.
- Većina mojih prijateljica sada ima udatu decu, ali nijedna od nas se nije pretvorila u zanovetalo. Ali, svekrva je lak plen. Društvo nas podstiče da je preziremo. To je prihvatljiv oblik seksizma, koji se drži naočigled. U najboljem slučaju, to je predrasuda zasnovana na zastarelom pojmu ženskosti iz 1950-ih - osobe koja više ne postoji, ako je ikada postojala. A u najgorem slučaju, to je samo mizoginija.
Ona dodaje kako ima alternativno objašnjenje za nalaze Univerziteta Arizone. Na osnovu njenog iskustva, moguće je izgubiti živce i sa majkom i sa svekrvom. Ako se posvađate sa nekim ko već ne poznaje sve vaše male mane iznutra, posledice mogu biti dramatičnije.
Istraživanje je takođe pokazalo da su najveći problem imale ćerke, a ne sinovi.
- Pogledaj šta sve mi svekrve radimo. Mi smo neplaćeni čuvari dece, srećni što brinemo o našim unucima i volimo ih bezumnom predanošću - govori Marion.
Ako ne možete biti prijatelji sa osobom koja je u vezi sa vašim sinoć, možete se uvek lepo ponašati i biti prijateljski nastrojeni, sve dok je vaše dete zadovoljno i srećno sa osobom koju voli.
(Telegraf.rs)