Kako prekinuti vezu s nekim sa kim živite zajedno? Ove stvari morate uzeti u obzir

Kako znati kada je vreme za prekid veze

Foto: Shutterstock

Odluka da se izađe iz veze ne bi trebalo da se donosi impulsivno, niti da se saopštava partneru, a da se prvo stvarno ne razmisli, objašnjava klinički psiholog dr Nikol Burkens.

Ako niste rešili nedoumice prema partneru, to je definitivno nešto što bi prvo trebalo da uradite pre nego što se odlučite na prekid. Nikada nije loša ideja razgovarati sa drugima (porodicom i prijateljima ili profesionalcem) o svojim osećanjima i mogućnostima kako biste pronašli rešenje.

Generalno, evo nekoliko znakova koji nagoveštavaju da bi vezu trebalo prekinuti, direktno od psihoterapeuta Megan Brun:

  • Govorite o poboljšanju odnosa u nekoj hipotetičkoj budućnosti.
  • Osećate pritisak da se promenite i zbog toga se osećate manje vrednim.
  • Osećate se voljeno i podržano... ali samo kada ste srećni.
  • Redovno se osećate negativno prema partneru.
  • Navesti partnera da provodi vreme sa prijateljima i porodicom je teško.
  • Nailazite na nerazumevanje svaki put kada izrazite potrebu za nečim.
  • Sigurni ste u vezi samo kada ste fizički zajedno.
  • Osećate se kao u senci partnera.

Budući da imate i faktor suživota u igri, počnite razmišljati o logistici koja je s tim povezana, poput budućih aranžmana, računa, kućnih ljubimaca ili dece. Kad za to dođe vreme, imajte na umu sva svoja „zašto“. Izrazite svoje emocije ljubaznošću i autentičnošću. Očekujte da će vašem partneru biti potreban prostor ili neko vreme da obradi vašu odluku, a ovo su stvari koje treba da uzmete u obzir.

Foto: Shutterstock

1. Možda ćete i nakon toga morati da živite zajedno

Ovde stvari mogu postati neugodne. Dakle, psiholog savetuje da se u to ide pripremljen za neposredne posledice. Jednom kada saopštite svoju želju da prekinete, najbolje je da imate plan gde da odsednete odmah nakon razgovora. Od tada, da li biste morali neko vreme da živite zajedno, budite otvoreni i iskreni jedni prema drugima o granicama i koliko vam prostora treba dok ne nađete druge alternative.

2. Imate li zajedničku decu?

Postojanje plana za dalji nastavka nakon razdvajanja je posebno važno ako su deca umešana u to. Trebalo bi da postoji struktura načina na koji dolazi do razdvajanja kako bi znali šta mogu očekivati. Budite otvoreni i iskreni prema svojoj deci i odgovarajte na sva pitanja koja bi mogla postaviti. Ako i vi i vaš partner imate zakonsko starateljstvo, možda će biti potrebno savetovanje sa advokatom.

Foto ilustracija: Shutterstock

3. Nećete imati istu komunikciju

Kad ne živite sa partnerom, možete jednog dana da raskinete i više nikada ne razgovarate s njim. Ali stvarnost je takva da, ako živite zajedno, želećete da budete spremni za period tranzicije dok razvrstavate druge opcije. Stalna komunikacija je neophodna za upravljanje praktičnim komponentama, kao i za pomoć u onome što idealno može biti proces podrške za sve.

Postoji bezbroj osećanja koja se javljaju čak i ako ste inicijator prekida: tuga, strah, briga, sram, krivica - prekidi izazivaju puno krivice za partnera koji donosi odluku. A ako se osećate krivicu, važno je zapamtiti da ste odluku doneli s razlogom, iako to može biti bolno za vašeg partnera.

Nema tačnog ili pogrešnog vremena da ponovo počnete da izlazite; samo pokušajte da budete iskreni prema sebi šta tražite u vezi.

I na kraju, ako još neko vreme morate da živite zajedno, opet, komunikacija je ključna. Postavite granice i dajte jedno drugom prostor i nastavite da komunicirate iskreno.

(Telegraf.rs)