Novo otkriće: Hormon pronađen u čokoladi povećava libido kod muškaraca
Testovi su pokazali značajne rezultate naročito kod muškaraca koji imaju slabiji kvalitet seksualnog života
Za mnoge, ovo je klasičan poklon za Dan zaljubljenih, ali nova studija pokazuje da čokolada može pojačati seksualni nagon muškaraca, piše „Mirror“.
Ubrizgavanje hormona koji se nalazi u čokoladi uticalo je da se muškarci dodatno uzbude kada su bili izloženi mirisu parfema ili slikama na kojima se nalaze ženska lica.
Poznat kao „kispeptin“ (kisspeptin), ime je dobio u čast Univerziteta u Pensilvaniji, gradu u kojem se prave „Hershey's Kisses“ čokolade. Kispeptin je hemijska supstanca koja se prirodno javlja i koja stimuliše oslobađanje ostalih reproduktivnih hormona u telu.
- Psihoseksualni poremećaji imaju veliki negativni uticaj na to kako se osećamo i mogu biti veoma uznemirujući ne samo samo za obolele, već i za njihove partnere - kaže glavni autor studije dr Aleksander Komninos.
- Uprkos velikom broju ljudi koji imaju ovaj poremećaj, mogućnost lečenja je i dalje vrlo ograničena. Naše istraživanje pokazuje da kispeptin može pojačati moždane aktivnosti povezane sa privlačnošću, a intrigantno je da je ovaj pojačani efekat još veći kod muškaraca sa niskim seksualnim kvalitetom života.
Svaki treći muškarac pati od nekog seksualnog problema. Oni mogu naškoditi vezama i negativno uticati na plodnost. Jedan od najčešćih problema je gubitak libida ili seksualnog nagona, koji se često povezuje sa ličnim problemima, stresom ili umorom. Problemi su svakako psihološke, a ne fizičke prirode.
U studiji je učestvovalo 33 heteroseksualna muškarca u dobi od 18 do 34 godine. Njima je magnetnom rezonancom skeniran mozak dok su mirisali poznate mirise, poput parfema „Chanel No. 5“ koji je povezan sa seksualnim nagonom, kao i dok su posmatrali slike ženskih lica. Pokazano je da je kispeptin čak i jači efekat imao kod muškaraca sa lošijim kvalitetom seksualnog života. Kispeptin je nazvan „Vijagra uma".
Tim se sada nada da će uspešno sprovesti prva klinička ispitivanja na pacijentima kojima je dijagnostifikovan nizak libido.
- Otkrili smo da kispeptin može da pojača uticaj mirisa i privlačnosti lica, koji su često prvi koraci ka seksualnom uzbuđenju. Nadamo se da naše sve bolje razumevanje delovanja kispeptina na delove mozga koji utiču na privlačnost i uzbuđenje mogu na kraju dovesti do novih načina lečenja obolelih. Međutim, pred nama je još dug put - kaže Komninos.
(G.S.)